Gece Körlüğü

Gece Körlüğü ile alakalı bu makalemizde aşağıdaki sorulara cevaplar bulacaksınız.

 • Gece körlüğü nedir?
 • Tavuk karası hastalığının belirtileri nelerdir?
 • Gece körlüğü neden oluşur? Sebepleri nelerdir?
 • Gece körlüğünün tedavisi

Bu makalenin ortalama okuma süresi; 5 dakikadır.


Gece Körlüğü Nedir?

Gece körlüğü halk arasında tavuk karası adıyla bilinen bir tür göz rahatsızlığıdır. Yaklaşık olarak 10 bin kişide 1 rastlanan rahatsızlık loş ortamlarda ve karanlık ortamlarda bulanık ve iyi görememe belirtileri ile ortaya çıkarmaktadır. Sonradan ortaya çıkma ihtimali de bulunan bu hastalığın genellikle kişide doğuştan ortaya çıktığı bilinmektedir. Vücutta bulunan A vitamini eksikliği sonucunda göz retinasında meydana gelen sorunlar neticesinde ortaya çıkmaktadır. Tavuk karası rahatsızlığına yakalanan kişilerde özellikle geceleri görme sorunları meydana gelmektedir. Bu kişiler geceleri araç kullanırken veya karanlıkta hareket ederken oldukça zorlanırlar. Erkeklerde görülme şansı kadınlara nazaran daha yüksektir. Hastalığın ortaya çıkması genellikle çocukluk döneminde fark edilse de her yaş grubundan insan gece körlüğü ile karşı karşıya kalabilir.

gece körlüğü, tek göz gece körlüğü, tek göz tavuk karası,
sağ göz gece körlüğü

Gece Körlüğü Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Gece körlüğü hastalığı genellikle A vitamini eksikliği sonucunda ortaya çıkmasına rağmen bu hastalığa farklı sorunlar sonucunda da rastlamak mümkündür. Tavuk karası hastalığının nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Tedavi Edilmemiş Miyop: Eğer miyop rahatsızlığınız varsa bu hastalık ile karşılaşma ihtimaliniz de mevcuttur. Özellikle tedavisine geç kalınan ya da gerekli tedavi yöntemleri uygulanmayan miyop rahatsızlığı sonucunda bu hastalık ortaya çıkabilmektedir. Miyop tedavisi gözlükler ve akıllı lensler yardımıyla ya da cerrahi müdahalelerle birlikte çözüme ulaştırılabilmektedir.
 • Katarakt: Katarakt göz önüne inen bir perde sonucunda kişinin görme kaybı yaşamasına denir. Bu rahatsızlık sonucunda eğer uzun süreli bir tedavi edilemezlik yaşanırsa, kişi tavuk karası rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilir.
 • A Vitamini Eksikliği: A vitamini vücutta yeteri kadar bulunmadığı zaman görme duyusu zayıflamaya başlar. Gece körlüğü problemi yaşayan hastaların büyük bir bölümünde sebep olarak A vitamini eksikliği belirlenmiştir. Yeterli A vitamininin vücuda girmesi oldukça önemli olup aksi durumda farklı hastalıklar da ortaya çıkabilir. A Vitaminini vücudunuza havuç, kuru kayısı, patates, mango ve ton balığı gibi besinlerle alabilirsiniz.
 • Uzun Süreli Güneş Işığına Maruz Kalma: Uzun süre boyunca güneş ışığına maruz kalmanız gözlerinizin dengesini bozacaktır. Bu gibi durumlarda kişilerde geçici görme kayıpları yaşanabilir. Yaşanan görme kaybı sonucunda kişi yaklaşık 1-2 gün dinlenmelidir. Bu süre zarfı sonucunda iyileşme gözlemlenir ve geçici görme kaybı ortadan kalkar. Fakat güneş ışığına fazla maruz kalmak bazı zamanlarda gece körlüğünü de ortaya çıkarabilmektedir.
 • Çinko Eksikliği: Vücutta oluşabilecek çinko eksikliği sonucunda kişide görme bozuklukları ve tavuk karası hastalığı meydana gelebilir. Vücut vitamin ve mineral dengeniz birçok hastalığı beraberinde getirebileceğinden oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Vücudunuzda bulunan çinko miktarının düşmesi ya da eksik olması durumunda dengelenmesi adına sığır eti, kümes hayvanlarının etleri ve sert kabuklu meyvelerin tüketilmesi yararlı olacaktır.
 • Diyabet (Şeker hastalığı): Şeker hastalarının gece körlüğü ile karşılaşma riski normal bir insana nazaran daha fazladır. Yan etkileri oldukça fazla olan şeker hastalığı kişide görme kaybına ve görme bozukluklarına neden olabilir. Şeker hastalığı tedavisi adına kullanılan iğneler yardımıyla hastalık kontrol altına alınabilir ve bu riski azaltılabilir.
 • Retinitis Pigmentoza Hastalığı: Bu hastalık yan etki olarak tavuk karası hastalığı meydana getirebilir. Retinitis pigmentoza hastalığına yakalanan kişilerde hastalık ilerledikçe görme kaybı yaşanır ve bu hastalık meydana gelebilir. Hastalığın tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmamaktadır. Fakat ameliyat ile birlikte ya da A vitamini takviyesi sonucunda hastalık kontrol altına alınabilir.
 • Glokom Hastalığı: Bu hastalık neticesinde kişinin vücudunda optik sinirler hasar görebilmektedir. Hasar görecek olan optik sinirler görmenin zayıflamasına ve gece körlüğünün meydana gelmesine sebebiyet vermektedir. Hastalık, ameliyat ile birlikte gözün dışarıya su atmasını sağlayan mekanizmanın temizlenmesi sonucunda tedavi edilebilir.
 • Keratokon: Göz kısımlarından olan korneanın normal şekli bozularak koni şeklini almasına keratokon hastalığı adı verilir. Hastalık sonucunda kişi loş ışıkta görme kaybı yaşar, parlak ışıkta rahatsız olur ve gözde kaşınma hisseder. Hastalığın tedavisi için ilk olarak amacına yönelik kontak lensler kullanılmaktadır. Fakat ilerleyen zamanlarda ameliyat da çözüm olarak sunulabilir.
tavuk karası, tavuk karası rahatsızlığı, tavuk karası belirtileri, tavuk karası nasıl olur,
tavuk karası göz

Tavuk Karası Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Gece körlüğü kişide çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Özellikle A vitamini eksikliği sonucu meydana gelen tavuk karası rahatsızlığı kişinin farklı belirtilere maruz kalmasına neden olacaktır. Farklı sebeplerden ötürü ortaya çıkabilecek olan bu rahatsızlık farklı belirtiler ile de kişide kendini gösterebilir. Fakat genel olarak bakıldığında geceleri oluşan görme kaybı hastalığın adından da anlaşılabileceği gibi en dikkat çeken belirti olmaktadır. Öte yandan meydana gelebilecek gece körlüğü belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Hastanın gözünde kısa süreli olmayan ve uzun süre boyunca rahatsızlık ortaya çıkaran bir kuruluk meydana gelebilir.
 • Ortaya çıkabilecek olan görme kaybı sürekli olabileceği gibi belirli aralıklarla nüksederek de kişiye zorluklar yaşatabilir.
 • Flaş patlaması gibi parlak ışıklara maruz kalındığı zaman tekrardan görüşün sağlanması uzun sürebilir hatta geçici, görme kayıpları meydana gelebilir.
 • Akşamları karanlık ortamlarda bulunurken bulanık görme, görmede azalma problemleri ortaya çıkabilir.
 • Karanlık bir ortamdan aydınlık bir ortama aniden geçildiği zaman göz bir anda yeterli görüşü sağlayamayabilir hatta belli bir süre hiç bir şey görmeyebilir.

Gece Körlüğünün Tedavisi

gece körlüğü tedavisi, tavuk karası tedavisi, gece körlüğü, tavuk karası,
gece körlüğü (tavuk karası) tedavisi

Günümüzde gelişen teknolojiye nazaran halk arasında tavuk karası ismiyle anılan gece körlüğünün kesin bir tedavisi mevcut değildir. Fakat gece körlüğü meydana getirebilecek ya da tavuk karası ile aynı zamanda ortaya çıkabilecek katarakt ve glokom gibi benzer hastalıkların teşhisi ve tedavisi mümkün olabilmektedir. Her gece körlüğü meydana gelen hasta aynı görme kaybını yaşamamaktadır. Hastalığın nedenine ve boyutlarına göre görme kaybının derecesi değişim gösterebilmektedir. Tavuk karası hastalığına yakalanan hastaların bir bölümü erken yaşta görme duyularını kaybederken bir kısmı da hayatları boyunca görme duyularını aktif olarak kullanmaktadırlar. Öte yandan görme kaybı yaşayan hastalar için teknolojinin ortaya çıkardığı bazı rahatlıklarda mevcuttur. Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi göz sorunlarının çözümünü sağlayabilen lens ve gözlükler gibi gece körlüğü probleminin de özel gözlükleri piyasada mevcuttur. Doktor kontrolünde kullanabileceğiniz bu gözlükler sayesinde sorununuzun boyutunu daha da azaltabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: