Göz Nezlesi

Göz Nezlesi ile alakalı bu makalemizde aşağıdaki sorulara cevaplar bulacaksınız.

  • Göz nezlesi nedir?
  • Nasıl Geçer?
  • Belirtileri Nelerdir?
  • Ne İyi Gelir?
  • Tehlikeli midir?
  • Nasıl Bulaşır?
  • Göz Nezlesi ile Bulanık Görme

Bu makalenin ortalama okuma süresi; 3 dakika 32 saniyedir.


Göz Nezlesi Nedir?

Gözlerde yaşanan aşırı kızarıklık ile kendini gösteren, etkilerinin ciddi boyuta ulaşma ihtimali bulunan hastalıklardan bir tanesidir. Adenovirüs ile bulaşarak, hasta olan kişiler tarafından diğer insanlara yayılma riski bulunan bir göz hastalığıdır. Bu nedenle, çevrenizde göz nezlesi belirtileri bulunan veya tanı konmuş kişiler bulunuyorsa, dokundukları yerlere dokunmamalı, o kişilere temas etmeme dikkat etmelisiniz. Gözde akıntı, kızarıklık ve ışığa duyarlılığın bir anda artmaya başlaması gibi belirtilerin görülmeye başlandığı anda mutlaka bir doktor tarafından muayene edilmek gerekmektedir.

Göz Nezlesi Belirtileri?

Göz nezlesinin son derece net ve dışarıdan bakıldığında anlaşılabilecek belirtileri olması nedeniyle, hem hasta kişi tarafından hem de yakın çevresi tarafından tanı konulabilmektedir. Hem kulak iltihabı bulunan hem de göz nezlesi bulunan kişiler, birbirini tetikleyen rahatsızlıklardan biri olması nedeniyle eş zamanlı olarak etkilenmektedir.

Gözde bulunan beyaz bölümde normalin üzerinde kızarıklık, pembelik hatta koyu kırmızı olarak tanımlanabilecek bir renk değişikliği görülmektedir. Gözde ışığa ciddi anlamda hassasiyet oluşmaktadır. Gözde kısa aralıklarla sarı veya beyaz renklerinde olacak şekilde akıntılar oluşmaktadır. İki gözde de kapaklarda şişme durumu görülmektedir.

göz nezlesi, göz nezlesi tedavisi, göz nezlesi ilaçları, göz nezlesi damlası, göz damlası,
göz nezlesi tedavisi

Göz Nezlesi Nasıl Geçer?

Göz nezlesinin geçmesi için beklenmesi, herhangi bir ilaç kullanılmaksızın sadece bir hafta boyunca soğuk kompres yapılması doğru değildir. Hastalığın belirtileri görüldüğü anda en kısa süre içerisinde doktora gidilmesi ve muayene olunması gereklidir. Daha sonra ise ellerinizi ve gözlerinizi gün içerisinde pek çok kez ılık suyla yıkamanız, mikroplardan arındırmanız gerekmektedir. Eğe gözde kuruluk görülüyorsa, bu noktada alınabilecek en iyi önlemlerin başında göz damlası kullanımı gelmektedir.

Eğer lens kullanan bir bireyseniz, hastalığınız geçene kadar veya lensteki virüsün tekrardan gözünüzde yer almasını önleyecek şekilde dezenfekte ederek kullanmanız gerekmektedir. Havlularınızı, tişörtlerinizi ve yüzünüze temas eden herhangi bir nesneyi kullanmadan önce temiz olduğuna emin olmalı, ardından kullanmalısınız. Temiz olmadığını düşündüğünüz nesneleri ise en az bir hafta kullanmamalı veya sıcak suyla yıkadıktan sonra kullanmaya devam etmelisiniz.

Göz Nezlesine Ne İyi Gelir?

Alerjik olan göz nezlesinin herhangi bir riski olmadığı için, bu türün sıcak ve soğuk kompresler yapılarak da kısa süre içerisinde, şiddeti olmadan geçmesi mümkün olmaktadır. Bulaşıcı olan türünde ise sıcak ve soğuk kompreslere ek olarak, doktorunuz tarafından önerilecek ilaç türlerinin eczaneden alınmasıyla birlikte kullanılması mümkündür.

Göz Nezlesi Tehlikeli Midir?

Bulaşıcı hastalıklardan bir tanesi olan göz nezlesinde tehlike durumu, iltihaplanmayla birlikte olması halinde görülmeye başlanmaktadır. Onun dışında göz nezlesinin her ne kadar bilinmese dahi görme kaybına neden olma ihtimali olduğu için, mutlaka göz doktoruna görünmek gereklidir. Çok hızlı bir şekilde yayılabilen, virüs olmasından ötürü, toplu taşımalarda veya aynı ortamda temas edilen nesneler üzerinden bulaşma riski bulunmaktadır. Aynı zamanda, cinsel yolla dahi bulaşabilecek bir hastalık yapısı bulunur. Ortalama geçme süresi bir hafta olmasına karşın, iltihaplanma benzeri durumlarda daha uzun süre görülme riski bulunmaktadır.

Göz Nezlesi Nasıl Bulaşır?

Göz nezlesinin bulaşmasının tek yolu, gözdeki yaşarma sonucunda virüsün bulaştığı noktaya elle temas edilmesi değildir. Ellerin sık sık yıkanmaması ve insanların tenlerine, sık dokunulan yerlere temas edilmesi de doğrudan yayılmasını sağlamaktadır. El, yüz, göğüs, bacaklar veya vücudun herhangi bir noktasında adenovirüsün görülme olasılığı bulunmaktadır.

Riskle karşılaşılmaması, hasta olduğu bilinen kişiler nedeniyle mağdur olunmaması için, elin ve yüzün mutlaka düzenli bir şekilde yıkanması gereklidir. Cinsel yolla bulaşabilen hastalıklardan biri olması nedeniyle, partnerinizin göz nezlesi olması halinde, hastalığın ortalama geçme süresi boyunca birliktelikten kaçınılmalıdır. Aksi taktirde bu virüsün etkilerinden, hatta daha ciddi enfeksiyon risklerinden dolayı görme kaybına kadar gidebilecek sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

göz nezlesi, göz nezlesi bulanık görme, bulanık görme sorunu,

Göz Nezlesi Bulanık Görme

Göz nezlesinde bulanık bir şekilde görmeye neden olma durumunun yanı sıra, görme kaybı riski de bulunmaktadır. Bu nedenle, göz nezlesinin olduğuna dair belirtilerin ortaya çıkmasının ardından mutlaka bir uzmana görünmek gereklidir. Aksi taktirde net bir tedavi uygulanması, bir hafta içerisinde gribin geçmesi mümkün olmamaktadır. Etkilerinin üst düzeyde görüldüğü tespit edilen bir göz nezlesinde özellikle iltihaplanma oluşması, görmeyi ciddi ölçüde etkileyebilmektedir. Gözdeki kuruma sürecine dikkat edilmesi, sadece bulanık görme oluştuğunda değil, kızarıklık olmaya başladığı anda gerekli tedavilerin uygulanması gerekmektedir.

Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: