Astigmat Nedir?

Astigmat nedir? > Retinanın odaklama sürecini doğrudan etkileyen bir rahatsızlık olan astigmat, tedavi edilmesi mümkün olan göz kusurları arasında yer almaktadır. Her yaştaki insanda karşılaşılabilen bir sorun olmasından ötürü, tedavisinin yapılması için yaşa bağlı olarak değişen durum söz konusu değildir. Direkt olarak gözde netliğin kaybolmasına sebebiyet veren durumun doğuştan geldiği veya sonradan oluştuğu faktörler bulunmaktadır. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde karşılaşılabilen bulanık görme probleminin temelinde, gözde yer alan doğal merceğin kavisiyle ilgili sorun yer almaktadır. Kavisin olması gerektiği yapıda olmamasından kaynaklı olarak, ışık da göze geldiğinde beklenmedik kavislenmeden ötürü astigmat oluşmaktadır.

Astigmat Belirtileri

Astigmat olarak tanımlanan rahatsızlığın olduğunun tespit edilmesi için net olarak anlaşılabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır. Eğer ki sürekli olarak baş ağrınız bulunuyorsa ve migren sahibi değilseniz, bunun nedeni astigmat olabilmektedir. Gözün bir noktaya veya aynı tabakaya, aynı uzaklığa sürekli olarak odaklanmasını gerektiren durumlarda yorgunluk oluşması da astigmat belirtisidir.

Otomobil ve motosiklet kullanan bireylerde gece karanlığında araç kullanımındaki zorluk, görüşte odaklanamama problemi de astigmat belirtisidir. Ciddi ve ani vakaların ortaya çıkması halinde bir anda çift görme sorunuyla karşılaşıyorsanız, mutlaka doktora gitmeli ve astigmattan şüphelendiğinizi de belirtmelisiniz.

astigmatlı göz, astigmatı olan göz, göz merceği kayması,
astigmatlı göz, göz merceği kayması,

Astigmat Neden Olur?

Sadece uzak değil, yakında da bulanık görüş veya direkt olarak net görememe problemi, belirtiler arasında yerini almaktadır. Astigmat nedir ve oluşmasının nedeni, göz merceğindeki kavisin olması gereken düzeyde olmamasına dayanmaktadır. Işığın göze girdiğinde, merceğin anormal kavisinden ötürü yanlış yönlenmesi, bulanık görüşe sebebiyet vermektedir. Işığı gözde kırma sürecindeki kusurlar da bu anormal kavisten kaynaklanmaktadır.

Astigmat Dereceleri Nelerdir?

Hipermetrop astigmat, miyopik astigmat, lentiküler astigmat, korneal astigmat şeklinde farklı türleri bulunmaktadır. Korneadaki kavis sorununa bağlı olarak oluşan türüne korneal astigmat denmektedir. Gözde yer alan mercekteki görüş problemine dayanan türü ise lentiküler astigmattır. Miyopik astigmat ise hem bulanık görme hem de uzağı net bir şekilde görememeye verilen addır. Hipermetrop astigmatın oluştuğu durumlar ise yakının net görülmemesi ve bulanık olmasıdır.

Astigmat Zamanla Geçer Mi?

Astigmat tedavisi için kullanılabilecek yöntemler arasında kontak lens ve gözlük, en çok talep gören seçeneklerdir. Ayrıca hastanın talebine bağlı olarak, risklerin artmasına sebep olabilecek durumlar da göz önünde bulundurularak lazer ameliyatı yapılabilmektedir. Astigmatın sadece bir tipi olmadığı için, hangi türde astigmatınızın olduğuna bağlı bir tedavi yöntemi belirlenmektedir.

astigmat olan kişi nasıl görür, astigmat nasıl görür, astigmat hastalığı nasıl görür,

Astigmatı Olan İnsan Nasıl Görür?

Astigmatı bulunan kişilerin görüşleri, yakına veya uzağa bağlı olarak değişen bir yapıya sahip değildir. Hem yakın hem de uzak için, odaklanılarak bakılan veya normal bir şekilde günlük yaşamda bakılan her noktada bulanıklıkla karşılaşılabilmektedir. Genelde çocuklar ve gençler, herkesin bu şekilde gördüğünü düşünerek aldırış etmemektedir. Mesafe fark etmeksizin oluşan bozuk ve bulanık görme sorunu, çeşitli tedavi yöntemleriyle ortadan kaldırılması gereken ciddi bir problemdir. Sadece görüşü etkilemekle kalmayan astigmat, özellikle düzenli olarak baş ağrısına sebebiyet veren etkenlerin başında yer almaktadır.

Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: