Göz Kapağı Hastalıkları

Göz kapağı hastalıkları isimleri nelerdir? Belirtileri ve tedavi çeşitlerini aşağıdaki makalemizde okuyabilirsiniz. Yapısı itibariyle görüş kalitesini doğrudan etkilemese dahi, dolaylı yoldan görüşe ve sağlığa etkisi ciddi ölçüde olabilecek hastalıklar bulunmaktadır. Kapakta ve kirpiklerde oluşan iltihaplar ile birlikte, kaşıntı problemlerinde mutlaka uzmanlardan yardım alınmalı ve muayene olunmalıdır.

Göz Kapağı Hastalıkları Nelerdir?

  • Ptozis
  • Ektroplon
  • Entroplon
  • Blefarit
  • Arpacık
  • Şalazyon

Ptozis

Ptozis‘in halk arasındaki genel tanımı, göz kapağı düşüklüğüdür. Çok büyük bir çoğunluğunun doğumdan gelen bir yapısı bulunmasına karşın, sonradan oluşan vakalarla da karşılaşılmaktadır. Travmaya bağlı olarak oluşan, yaşlanma sebebiyle oluşan türleri de bulunmaktadır. Kişide direkt olarak yüz felcinin görülmesinin ardından oluşabilecek hastalıklar arasında ptozis de yerini almaktadır. Ayrıca yüz felcinde olduğu gibi, sistemik rahatsızlıkların ardından görülme oranı yüksektir.

Ektroplon

Göz kapaklarının normalde içe dönük olması gerekirken, belirli nedenlerden dolayı zamanla dışarıya doğru açılması ve dönmesi şeklinde tanımlanabilmektedir. Dışa dönük olan göz kapaklarının kişiyi doğrudan etkileyebilen bir yapısı bulunduğu için, tedavi edilmesi gereken hastalıklar arasında yer almaktadır. Sadece kapakların dışarıya doğru açılması ve dönecek hale gelmesi değil, sulanmayla birlikte görülmesi nedeniyle tedavi şarttır.

Entroplon

Cerrahi tedavi uygulanması gereken entroplon rahatsızlığı, kirpiklerle birlikte göz kapağının içeriye doğru kıvrılması olarak tanımlanmıştır. Yaşamı ciddi ölçüde etkileyen rahatsızlıklardan biri olması nedeniyle, cerrahi tedavinin öncesinde ilaç tedavisinden yararlanılabilmektedir.

Blefarit

Blefarit‘in görüldüğü yer, kirpiklerin dipleridir. Göz kapağında sürekli olarak devam eden ve kişinin görme sürecini aralıksız bir şekilde etkileyen hastalıklardan bir tanesidir. Düzenli batma hissi ve ağrıdan ötürü, kapaklarda zaman içerisinde şişme ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca kızarıklığa sebebiyet vermektedir. Korneal ve konjenktival enfeksiyon olarak nitelendirilen rahatsızlıkların oluşmasını engellemek amacıyla mutlaka tedavi edilmelidir. İlaç tedavisinde antibiyotikten yararlanılmaktadır. Aynı zamanda suni gözyaşı damlalarıyla birlikte, gözyaşının yeterli düzeyde olması sağlanmalıdır.

Arpacık

Kirpiklerin diplerinde oluşan iltihaplanma olarak tanımlanmıştır. Arpacığın en çok karıştırıldığı hastalık ise şalazyondur. Göz arpacığı direkt olarak göz kapaklarının kenarlarında oluşan şişliğin yanı sıra, kızarıklık dikkat çekmektedir. Tedavi için ilaç kullanımıyla birlikte düzenli olarak sıcak kompres yapılması gerekmektedir.

Şalazyon

Göz kapaklarında salgı bezleri bulunmakta ve salgının olağan bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bu bezlerde yaşanan iltihaplanmaya şalazyon denmektedir. Şişliklerin ciddiye alınması ve aksatılmaması son derece önemlidir. Şişliklerin ve ağrının önemsenmemesi durumunda, zaman içerisinde bu şişliklerin yerini kistler alacak ve kalıcı hale gelecektir. Doğrudan ilaç tedavisinin uygulanması gerektiği gibi, kiste dönüşmesi durumunda ise enjeksiyon yapılması gerekmektedir. En son yöntem olarak ise cerrahi müdahaleye başvurulması şarttır.

göz kapağı hastalığı, göz kapağının üstünde benek, göz üstünde benekler, göz kapağı üstünde lekeler,
göz kapağı hastalığı, göz kapağı üstünde lekeler,

Göz Kapağı Hastalıkları Belirtileri

Kızarıklık, şişlik, kirpiklerde ve köklerinde yaşanan değişiklik hem hasta hem de çevresindekiler tarafından fark edilecek boyuta ulaşabilmektedir. Bu nedenle eğer normalden farklı bir görüntü ortaya çıktıysa veya ağrı, kaşıntı ile bir süredir mücadele ediyorsanız, doktora gitmeniz gerekmektedir. Haftalar, aylar boyunca gözündeki sorunun devam ettiğini belirten hastalara yapılan bazı muayenelerde, ilk aşamada tedavi için geç kalındığı görülebilmektedir. Bu nedenle kızarıklık ve şişme durumlarında mutlaka destek alınmalıdır.

Göz Kapağı Hastalıkları Tedavileri

Gözlerdeki kapaklar için özellikle şişlik ve kızarıklık durumlarıyla çok sık karşılaşılmakta, bunlar için ise ilaç tedavilerine başvurulmaktadır. Sürekli olarak ovuşturulan gözlerde iltihaplanma riski daha fazla olduğu için, özellikle tedavi sürecinde dikkatli olunması gerekmektedir. Göz kapağı hastalıklarında tek bir tedavi yöntemi olmadığı gibi, tek bir hastalık da bulunmamaktadır. Pek çok hastalığa uygun şekilde geliştirilmiş olan ilaçlar bulunur. Bunlara bağlı olarak en etkili ilaçların elde edilebilmesi için mutlaka uzmanlarla görüşülmesi gerekmektedir. Bitkisel yöntemler yerine, ilaç tedavilerine yönelmek, gözde yeni rahatsızlıkların oluşmasını engellemek açısından çok daha etkili olmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: