Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?

Göz kapağı düşüklüğü ile alakalı bu makalemizde aşağıdaki sorulara cevaplar bulacaksınız.

  • Göz kapağı düşüklüğü nedir?
  • Nedenleri nelerdir?
  • Tedavisi nasıl yapılır?
  • Egzersiz ile önlemek mümkün mü?
  • Ameliyat şart mı?
  • Ameliyat fiyatı ne kadar?
  • Ameliyat sonrası dikkat edilecekler nelerdir?
  • Doğuştan göz kapağı düşüklüğü zamanla geçer mi?

Bu makalenin ortalama okuma süresi; 5 dakika 30 saniyedir.


Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?

Göz kapaklarında pitozis adı verilen rahatsızlığın olduğunun tespit edilmesi durumunda, özellikle kapaklardan biri veya ikisi için tedavi uygulanmaktadır. Doğuştan gelen bir yapısı olabileceği gibi, belirli dönemlerde oluşan, belirli dönemlerde ise normal haline dönem bir süreçle karşılaşılabilmektedir. Kapaklardan birinin 1 milimetre aşağıda olma durumu söz konusu olabileceği gibi, gözbebeğinin yarısından çoğunun kapanması karşılaşılan vakalardandır. Fiziksel etkisi bulunan rahatsızlıklardan biri olması nedeniyle, ağrıya veya sızlamaya sebebiyet veren yapısı olmamasına karşın, fark edilebilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Göz kapağında yaşanan düşüklüğün sebebinin sonradan oluşan durumlardan kaynaklanmasını gerektiren bir zorunluluk bulunmamaktadır. Yaşlanmaya bağlı olarak oluşabileceği gibi, doğuştan gelen bir göz kapağı yapısı da olabilmektedir. Sadece bir göz kapağı için diğerinden daha düşük olmasına sebebiyet veren nedenlerle karşılaşılabilmektedir. Bunun yanı sıra doğrudan göz kapağındaki düşüklüğün oluşmasına neden olan ekstra tabakanın zamanla sarkması ve toplanması söz konusu olabilmektedir. Tamamen vakadan vakaya değişiklik gösterebilecek şekilde çeşitli özelliklerde göz kapağı düşüklüğü bulunabilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Tedavide dikkat edilen pek çok etken bulunmaktadır. Hastanın kaç yaşında olduğu, göz kapaklarının ikisinin de ölçülesi sonucunda ortaya çıkan yükseklik farkları incelenmektedir. Ayrıca iki gözde birden kısıtlamaya sebebiyet veren durumların neler olduğu, göz kapaklarındaki kasların yapısı ve gücü de dikkate alınmaktadır. Böylelikle sadece bir göze yönelik operasyon yapılabileceği gibi, iki göz kapağı da müdahale gerektirebilmektedir.

Doktorlar tarafından her hasta için mutlak bir cerrahi operasyon gerektiği düşünülmemektedir. Bu nedenle özel olarak hastanın göz kapağı düşüklüğünün geçmişte de görülmüş fakat zamanla normale dönmüş yapısı bulunup bulunmadığı incelenmektedir. Zamanla sarkmalar ve toplamalar oluşuyorsa, doğrudan göz kapağının cerrahi işleme tabii tutulmasıyla ilgili girişimler tercih edilmemektedir. Zamanla iyileşebilecek bir yapısı olmadığı tespit edildiğinde ise en kısa süre içerisinde müdahalenin yapılması sağlanmaktadır.

Tedavinin yapılacağı bölgede iz kalmasına sebebiyet verebilecek çok derin ve geniş bir kesiğe yer verilmemektedir. Yağ pakelerinin, derinin ve kasın fazla olan bölümünün göz kapağında alt veya üst bölümde alınması mümkündür. Bu işlem için genel anesteziye gereksinim duyulmadığı için, direkt olarak ayakta lokal anestezi yardımıyla, acı hissi olmaksızın yapılabilmektedir. Sürecin başarısı, her zaman için hekiminiz tarafından belirlenecek olan tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlarla değerlendirilmektedir. Dikişleriniz kısa süre içerisinde eriyeceği için, dikişler eriyene kadar, iltihaba sebebiyet verecek durumlardan kaçınmanız gerekmektedir.

göz kapağı egzersizi, göz kapağı düşüklüğü egzersizi, göz egzersizi,
göz kapağı egzersizi

Göz Kapağı Düşüklüğü Egzersiz

Yapılacak olan ilk egzersiz, göz kapaklarındaki kasların güçlendirilmesini sağlamak için gerekmektedir. İşaret parmağınızı ve orta parmağınızı dikey şekilde kaşlarınızın üzerine yerleştirin. Hafifçe bastırdıktan sonra ise şaşırma ifadesini yapmaya çalışarak, kaşlarınızı yukarı doğru kaldırın. Bu bölgede oluşacak direnci tamamen engellemeden, ardışık bir şekilde aynı hareketi düzenli olarak tekrarlayarak kaslarınızı geliştirin.

İkinci yöntemde, işaret ve orta parmakların kaşların altına yerleştirilme işlemi bulunmaktadır. Bu durumdayken gözlerinizi kapatın ve sıkmaya çalışın. İki yöntemde de 5 saniye aynı işlemi aralıksız sürdürün, 3 saniye serbest bırakın. Aynı işlemi düzenli olarak 5 kez tekrarlayın.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatsız Tedavi

Göz kapağındaki kas yapısıyla ilgili sorun bulunduğu tespit edilen, egzersizler yardımıyla bu kasların güçlendirilmesini sağlayabilecek yöntemler belirlenmektedir. Hastanın göz kapaklarındaki kas yapısına bağlı olarak egzersiz programları hazırlanmakta, kapakların sarkma ve düşme durumu etkilenmektedir. Doğrudan kası güçlendiriyor olmak, müdahalenin etkilerinin çok daha kısa vadede sonuç verebilecek sürecin oluşmasını sağlamaktadır. İlerleyen dönemlerde düşüklüğün artması halinde, cerrahi müdahale gereken boyutlara ulaşıldığında ise işlemin aksatılması önerilmemektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü İçin Krem

Krem yardımıyla cilt yapısının gerginleştirilmesi, daha sıkı bir hale getirilmesi ve alttaki kaslara etki edilmesi mümkündür. Böylelikle kapaktaki düşüklüğe sebebiyet veren nedene bağlı olarak krem belirlenmesi, cildin altındaki bölgenin ise krem vasıtasıyla desteklenmesi sağlanmaktadır. Ciddi ve görüşü etkileyen problemler olmadığı taktirde bu yönteme başvurulmaktadır.

göz kapağı ameliyatı, göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, göz kapağı ince ameliyat,

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı

Ameliyatla çözülebilecek estetik ve sağlık sorunları arasında, göz kapağı düşüklüğü bulunmaktadır. Burun ameliyatında olduğu gibi, göz kapağı ameliyatları da ciddi bir sağlık sorunu ortaya çıkmıyorsa, estetik amaçlarla yapılmaktadır. Yaşanan düşüklüğün kaç mm olduğuna bağlı olarak operasyonun yapılması veya egzersizlerle cildin bu bölgesinin güçlendirilmesi sağlanmaktadır. Deri, kas ve yağ pakelerinin bulunduğu katmanlar ufak kesilerle açılır. Bu bölümlerden minik parçaların alınarak, düşen alanların normale dönmesi mümkün olmaktadır.

Goz Kapagı Düşüklüğü Ameliyat Fiyatı

Ameliyatın gerçekleştirileceği kurum, operasyonu yapacak olan doktor da dahil olmak üzere birçok etkenle fiyatlar değişmektedir. Her yıl yeni ücretlerde güncellemeler yapıldığı için, hekiminizle görüştüğünüzde, operasyonla ilgili detaylı bilgi alabilmektesiniz. Göz kapaklarındaki düşüklüğe dair ameliyatın genel yapısı aynı olduğu için, genelde kurumlar arası fiyat farkları göz önünde bulundurulmaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Sonrası

Göz kapağı düşüklüğü sadece üst kapak için geçerli olan ve bu yönde vakaların oluştuğu bir yapıya sahip değildir. Gözaltı torbalarının yanı sıra, alttaki göz kapağının da yaşlılığa bağlı olarak veya doğuştan düşüklüğünün bulunma durumu söz konusu olabilmektedir. Ameliyatın ardından az miktarda ağrı oluşumu görülebileceği gibi, kısa sürenin ardından bu ağrı da neredeyse tamamen sona erecektir.

Operasyonun yapısı itibariyle, ciddi ve doğrudan göze etki edebilecek risk teşkil etmediği için hızlı sonuç elde edilebilmektedir. Ameliyatın ardından, dikişlerin zamanla erimesinin beklenmesi gereklidir. Ağrı kesiciler ve aspirin gibi ilaçlarla ilgili gerekli uyarı, doktorunuz tarafından yapılacaktır. Göz kapaklarında yer alan yağ pakelerinin ve kasın alındığı bölümlerde çökme durumu oluşmamasına dikkat edilmektedir. Sadece yeterli miktarda ve sarkmaya sebebiyet veren bölgenin alınması nedeniyle, ince kesiyle bu alana ulaşılmaktadır. Ameliyatın ardından göz altında veya üst kapakta herhangi bir iz kalmamaktadır.

göz kapağı düşüklüğü öncesi, göz kapağı düşüklüğü sonrası, göz kapağı düşüklüğü öncesi ve sonrası,
Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Doğuştan Göz Kapağı Düşüklüğü

Travmaya bağlı veya yaşlılıktan dolayı oluşabilecek deformasyonların yanı sıra, doğuştan gelen kalıtsal durumlar arasında göz kapağı düşüklüğü de yer almaktadır. Bu nedenle direkt olarak doğuştan karşılaşılan vakalardaki göz kapağı boyutlarının incelenmesi, tedavi gerekip gerekmediğine karar verilmesi gerekmektedir. Orta yaşlı ve yaşlı kişilerde gözlük kullanımıyla birlikte, sarkık görünümün önüne geçilebiliyor. Çocuklarda ve gençlerde ise direkt olarak ne boyutta bir fark olduğuna bağlı olarak cerrahi müdahale yapılabilmektedir. Doğuştan gelen bir özellik olarak, göz kapakları arasında fark bulunan kişilerde özellikle görmeyi dahi etkileyebilecek bir sürecin olup olmadığının incelenmesi sağlanmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: