Göz Kuruluğu Nedir?

Göz Kuruluğu ile alakalı bu makalemizde aşağıdaki sorulara cevaplar bulacaksınız.

  • Göz kuruluğu nedir?
  • Belirtileri ve Nedenleri nelerdir?
  • Nasıl anlaşılır?
  • Neden olur?
  • Kuru gözler için damla
  • Tedavi Yöntemleri
  • Göz kuruluğu olanlar nelere dikkat etmeli?
  • Tedavi edilmezse ne olur?

Bu makalenin ortalama okuma süresi; 3 dakika 49 saniyedir.


Gözlerde belli başlı durumlara bağlı olarak farklı dönemlerde gözün nemlenme oranlarında değişiklik görülebilmektedir. Kişiye ve sürece göre etkilerine dair duruma uygun bir şekilde önlem alınması ve geciktirilmeden tedavi olunması gereklidir. Aksi taktirde uzun süreli acı, batma hissi ve kızarıklık yaşanabilmektedir. Belirtilerinin ve oluşum sürecinin kişi tarafından, acı olmadan da tespit edilebilen bir yapısı bulunması nedeniyle, erken tedavi önemlidir.

Göz Kuruluğu Belirtileri

kuru göz, göz kuruluğu, kuru göz belirtileri, göz kuruluğu belirtileri,
kuru göz belirtileri

Kuruluğun oluşum sürecinde direkt olarak göz çevresinde kızarıklık, batma durumlarıyla çok sık karşılaşılmaktadır. Kuruluk olarak tanımlanan durum, göz yaşının olması gerektiği seviyede bulunmaması olarak da tanımlanmaktadır. Gözden belirli aralıklarla mukus ipliği olarak da adlandırılan bir sıvının gelmesi, yoğun bir şekilde gözlerdeki sıvının bu şekilde dışarıya ulaşması söz konusu olmaktadır. Bu sıvının gelmesini doğal bir durum olarak karşılayan kişilerdeki en büyük problem, göz kuruluğunun farkına varamıyor olmalarıdır.

Sadece acı ortaya çıkaran etkisi bulunmadığı için, göz kuruluğu oluştuğunda direkt olarak gözün pek çok noktasına irili ufaklı cisimlerin kaçtığı hissi oluşacaktır. Zaman içerisinde ise bu duruma gözün alışacak olmasından ötürü, göz kuruluğunun görüldüğü dönemlerde aralıksız bir şekilde göz tembelliği oluşmaktadır.

Kuru Göz Nasıl Anlaşılır?

Belirli aralıklarla yaşanan karıncalanma, düzenli bir şekilde sızı hissi ve bulanık görmeye neden olan durumlarda da göz kuruluğu olma riski bulunmaktadır.

Kronik bir hale gelmesinin önüne geçilmesi için damla veya krem kullanımı gerektiği için, aşırı yaşarma ve kaşınmaya dikkat edilmelidir. Son dönemde sürekli olarak bilgisayar karşısında olmanız, sabit bir alana saatlerce bakmak durumunda kalmanız, sıcağa karşı uzun süre durmanızın ardından yukarıdaki belirtiler oluşabilmektedir.

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Göz kuruluğunun oluşmasına neden olabilecek pek çok etken bulunmasından ötürü, sadece bir tanesi üzerinde durulması doğru değildir. An itibariyle elde edilen bulgular göz önünde bulundurulduğunda, gün içerisinde uzun süre boyunca bir noktaya bakan ve az miktarda göz kırpan kişilerde olduğu bilinmektedir. Bu etkilerin başında ise bilgisayar veya mobil cihazlar ile vakit geçirmek geliyor.

Çok sıcak ve gözü uzun süre boyunca doğrudan sıcak hava akımına maruz bırakan ortamda bulunmak, kan sulandırıcı ilaç kullanmak da göz kuruluğuna neden olmaktadır. Ayrıca kalp hastalığı veya diyabet rahatsızlığı bulunan kişilerdeki göz kuruluğu oranı da son derece yüksektir. Kadınlarda menopoz başlangıcında karşılaşılabilen hastalıklardan biri olduğu gibi, sigara ve nargile dumanına maruz kalınması halinde de gözde kuruluk oluşmaktadır. A vitamini seviyesinin düşük olduğu tespit edilen kişilerde, iki gözde birden kuruma görülebiliyor.

Göz Kuruluğu Tedavi Yöntemleri

Gözlerinde yaşadığı kuruluk problemi için doktora gidenler tarafından özellikle suni göz yaşı damlası kullanılmaktadır. Kuruluk için krem veya damla kullanımı için doktor tavsiyesi alınması, tavsiye halinde ise bitkilerle göz çevresine nemlendirici etkilerin elde edilmesi yeterli olacaktır.

göz kuruluğu damla, göz damlası, göz damlası kuru göz için, kuru gözler için damla öneri,
kuru gözler için damla

Göz Kuruluğu İçin Damla

Göz kuruluğu yaşayan kişilerin kullanması gereken tedavi yöntemlerinin başında damla gelmektedir. Doktorunuz tarafından tanı konulmasının ardından, gerekli önlemlerin en hızlı şekilde alınabilmesi amacıyla belli başlı ilaçlardan yararlanılacaktır. Göz yaşı damlası olarak bilinen damla ise gözdeki nem oranının düzenli olarak belirli bir seviyede tutulmasını sağlıyor. 1 aydan daha kısa bir süre içerisinde bu damlanın kullanımı eşliğinde, gözdeki nem sorununun ortadan kalkması mümkün olacaktır.

Kuru Göz Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Kendisinde veya bir yakınında göz kuruluğu olduğunu tespit eden, bununla ilgili tedavi sürecine dair doktor tavsiyesi almış kişiler dikkatli olmalıdır. Bulunduğunuz ortamda sürekli olarak nemi azaltan ve aşırı sıcağa maruz kalmanıza neden olan ısıtıcılar bulunuyorsa, arada bir ortamı havalandırmanız gerekmektedir. Gözlerinize doğrudan sıcak hava dalgasının gelmesini engellemek, rüzgara maruz kalmasının önüne geçebilmek için gözlük takmalısınız. Numaralı veya güneş gözlüğü olma durumu tamamen kişiye bağlı olarak değişmektedir. Göz kuruluğunun en temel etkenlerinden bir tanesi olan sigara ve nargile gibi zararlı maddelerin bolca bulunduğu ortamlardan uzak durmalısınız. Bu dumanların özellikle göz kurumasıyla ilgili sorun yaşayan kişilere etkisi son derece fazladır.

Göz Kuruluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Gözyaşı damlasının kullanılmaması, krem veya bebek şampuanı gibi yöntemlerden yararlanılmaması son derece ciddi sorunlara sebebiyet verebiliyor. Göz yaşınızın olumsuz etkilenmesine neden olacak günlük aktiviteleri sürekli olarak devam ettiriyorsanız; uzun vadede yaşayabileceğiniz sorunlardan biri görme kaybıdır. Bu durum için ise sadece belirli oranda görme kaybı yerine, doğrudan körlük oluşma riski söz konusu olmaktadır. Zamanla geçeceği düşünülerek tedavi başlangıcının aksatılması son derece büyük problemlere neden olabiliyor. Körlük oluşmaması için, belirlenen tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: