Göz Kararması Nedenleri

Göz kararmasının tansiyon ile ve kalp rahatsızlıklarıyla olduğu gibi, migren ve vertigo da dahil olmak üzere pek çok nedenle birlikte görülme durumu söz konusudur. Riskli olduğu faktörler olduğu gibi, direkt olarak nadir karşılaşılan ve sadece anlık etkileri olan göz kararması rahatsızlıkları da olmaktadır. Tansiyonunuz, diyabet probleminiz veya kalp hastalıklarınız bulunuyorsa, bulunduğuyla ilgili bilgi sahibiyseniz doktor tavsiyelerine uymanız gerekmektedir.

Göz Kararmasıyla Birlikte Bayılma

Göz kararmasıyla birlikte bayılma, tansiyonla ilgili yaşanan en ciddi sorunlardan bir tanesi olmaktadır. Bayılmayla ilgili durumun aniden gerçekleşebileceği gibi, göz kararmasının birkaç saniye önceden tespit edilebilmesiyle birlikte yere oturulması gereklidir. Aksi taktirde bayılma sonrası risklerden ötürü göz kararması ve bayılmanın etkileri, kafanın yere çarpmasına neden olabilmektedir. Tansiyon düşüklüğü ve aşırı yorgunluğa sebep olan aktiviteler de bu nedenleri ortaya çıkarabilmektedir. Sıkça karşılaşılmadığı taktirde muayene olunması gerekmediği gibi, düzenli olarak göz kararması ve bayılma olması halinde mutlaka doktor gözetiminde olunmalıdır.

Göz Kararması ve Terleme

Tansiyon dengesinde yaşanan ani değişimlerden ötürü terleme ve göz kararmasının eş zamanlı olarak görülmesi, sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Mide bulantısı ve kusma isteği de özellikle migren rahatsızlığı yaşayan kişiler tarafından oldukça yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. İshal, demir eksikliği ve kansızlık da diğer nedenleri arasında olabileceği için, göz kararmasıyla ilgili sürecin dikkatli bir şekilde yönetilmesi, panik yapılmaması gerekmektedir. Ortalama birkaç dakika içerisinde göz kararmasının geçmesi gerektiği gibi, birkaç saatte de tüm terleme sorunlarının ortadan kalkması gereklidir. Aksi durumda doktora gidilmesi şarttır.

Gözüm Kararıyor ve Titriyorum

Aniden kalkınca oluşan titreme ve göz kararması belirtisinin yanı sıra, yerden veya yüksek bir noktadan alınan ağır nesnelerin taşınmaya başlaması da aynı etkileri ortaya çıkarabilmektedir. Sadece ishal, diyabet, migren gibi belirtileri olması yerine direkt olarak ortastatik hipotansiyon olarak tanımlanmaktadır. Düşük kan basıncı olan durumlarda bir anda daha yüksek kan basıncı gerektiren eylemlerin gerçekleştirilmek istenmesi, göz kararmasına sebebiyet verebilmektedir. Titreme de aniden ayağa kalkma veya hızlı hareket etmeye başlama durumlarında sıkça görülmektedir.

göz kararması ve baş ağrısı, şiddetli baş ağrısı, gözün kararması,
şiddetli baş ağrısı ile gözün kararması

Şiddetli Baş Ağrısı Sonrasında Gözün Kararması

Migren, gözün kararmasına ve baş ağrısına eş zamanlı olarak rastlanabilecek rahatsızlıkların başında gelmektedir. Çok uzun yıllar boyunca aynı etkilerle karşılaşan kişilerin bu süreci iyi bir şekilde biliyor olması nedeniyle, mide bulantısı da eklenmesi durumunda herhangi bir risk olmayacaktır. Eğer şiddetli baş ağrısı ve göz kararması kronik bir hale geldiyse bu durumda doktora başvurmalı ve süreci anlatmalısınız. Migren dışında daha ciddi hastalıklara işaret etme riskini de göz ardı etmemek gerekmektedir.

Göz Kararması ve Mide Bulantısı İlişkisi

Göz kararmasına eşlik eden rahatsızlıklardan bir diğeri mide bulantısı ise direkt olarak ülserden veya migrenden şüphelenilmektedir. Eğer bu iki rahatsızlığı da daha önce hiç yaşamadıysanız, travmaya dayalı bir durum olması, daha ciddi risklerin ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. En kısa süre içerisinde bu sürecin olumlu şekilde yönetilmesini sağlayabilmek amacıyla doktora görünmek gerekmektedir. Göz kararmasının ve mide bulantısının sık sık görülmemesi durumlarda ciddi bir sorun teşkil

Tüm Vücutta Uyuşma ve Göz Kararması

Sıkça yaşanan göz kararmasının ve vücut uyuşmalarının temelinde damar tıkanıklığı riski olabileceği gibi, kalp rahatsızlıklarıyla da karşılaşılması mümkündür. Özellikle tansiyon ve diyabet problemi olanlarda göz hastalığı, tansiyondaki ani değişimler ile kollar ile bacaklarda uyuşma görülmektedir. Hastalığınızdan haberdar değilseniz, belirtilerini incelemeli ve tümü bulunuyorsa mutlaka en kısa süre içerisinde doktora gitmelisiniz. Aniden ayağa kalkma, bir anda koşmaya başlama oldukça risklidir. Çok ağır nesnelerin taşınmak istenmesi durumunda, vücudun hazır olmadığı aktiviteler de uyuşma ile göz kararmasına neden olmaktadır.

"kulak

Kulak Çınlamasıyla Aynı Anda Göz Kararması

Şiddetli kulak çınlamasıyla birlikte baş dönmesi, göz kararması sorunlarının bir arada görülmesi durumunda özellikle vertigodan şüphelenilmektedir. Bunun yanı sıra hastanın iç kulak iltihaplanması ihtimali de olabileceği için en kısa süre içerisinde uzman hekime görünmek gereklidir. Stres, endişe, travma yaratan olaylarda genel olarak gözün kararması rahatsızlığı olası bir risk olsa dahi, sık sık tekrarlayan bir yapısı olduğunda mutlaka önlem alınması gerekmektedir. Tek başına kulak çınlaması ise genel olarak iç kulak ve orta kulak ile ilgili hastalıkların ortaya çıkabileceğini göstermektedir. Bu sürece baş dönmesi ile göz kararması ekleniyorsa, vakit geçmeden muayene olunması şarttır.

Göz Kararması ile Birlikte Nefes Darlığı

Nefes darlığının günlük aktiviteler esnasında nadir bir şekilde yaşanması, özellikle ağır kaldırma ve hızlı koşma sonrasında görülmesi son derece normaldir. Bunun yanı sıra göz kararması görülmesi ve bilinç kaybına kadar giden bir etkiyle karşılaşılması ise ciddi sağlık sorunları olabileceğini göstermektedir. Bir veya birkaç kez olduğunda değil, ortalama 1 aylık dönem boyunca belirli aralıklarla ve aktivitelerden sonra meydana geldiğinde dikkat edilmelidir. Göz kararmasının ve nefes darlığı kronik hale gelmeden önce mutlaka uzman hekimden destek alınmalı ve rahatsızlığın sebebi öğrenilmelidir.

Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: