Göz Lazer Ameliyatı

Bu yazımız; göz lazer ameliyatı 2020 yılı günce prosedürler, ameliyat şartları, ameliyat sonrası dikkat edilecekler ve lazer göz ameliyatı çeşitleri hakkında bilgileri içermektedir.

Lazer uygulamaları, görüş seviyesinin iyileşmesini sağlamak, astigmat, katarakt, hipermetrop, gece körlüğü, miyop gibi pek çok rahatsızlığı geçirmek için yapılmaktadır. Yetişkin kişilerde gözle ilgili gelişim 18 yaşının üzerinde tamamlandığı için, lazer operasyonlarında da pek çok şarta uygun olunması son derece büyük bir öneme sahiptir.

Göz Lazer Ameliyatı Nedir?

Göz çizdirme olarak da adlandırılan operasyonlar, korneada oluşan deformasyonların giderilebilmesi, doğal mercek değiştirme gibi işlemlerin yapıldığı bir süreçtir. Lazer teknolojisi kullanılan, kesi atılmaksızın direkt olarak lazer ışınlarıyla tedaviye dayanan yöntemler olduğu gibi, mikronluk kesiler atılarak, göz rahatsızlıkları oluşan bölgelerin iyileştirilmesi için de uygulanmaktadır.

Kornea tabakasının kırma unsurlarını normale yakın seviyelere çekmek amacıyla uygulanan bir yapısı olması nedeniyle özel olarak uygulanmaktadır. Klasik operasyonlar ile birlikte görüş seviyenizin artması sağlanmaktadır. Herkesin faydalanabileceği bir yöntem olmadığı için, kimlerin lazer operasyonu yaptırabileceğiyle ilgili şartlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

lazer ameliyatı çeşitleri, göz lazer ameliyatı çeşitleri, lazer göz ameliyatı çeşitleri,
göz lazer ameliyatı çeşitleri

Göz Lazer Ameliyatı Çeşitleri

Gözde özel operasyonların uygulanması için farklı basamaklara ve teknolojilere dayanan yöntemlerden yararlanılması mümkündür. An itibariyle göz lazer uygulamaları arasında yer alan her bir yöntemin özel olarak hastaya bağlı olarak tercih edilmesi söz konusudur. Her hasta için veya her operasyon için aynı yöntemin aynı basamaklar ile uygulanması mümkün değildir. Aşağıda yer alan lazer operasyon türleri, an itibariyle özel olarak başarılı sonuç alınabilen yeni lazer ameliyatlarıdır.

  • LASIK
  • Femto LASIK
  • PRK
  • i-LASIK
  • No Touch Lazer
  • SMILE

Femto LASIK Göz Ameliyatı

Femto LASIK uygulamasının astigmat ile hipermetrop olan kişilerde 6 numara altında, miyopluk olması halinde ise 10 numara altında gerçekleştirilmesi mümkündür. Kornea distrofisi, keratokonus, şiddetli göz kuruluğu veya göz tansiyonu olduğu tespit edildiği taktirde, Femto LASIK uygulanması mümkün değildir. Doktora aç gidilmesine gerek olmadığı gibi, ameliyatın yapılacağı gün içerisinde makyaj yapılmamış olması gerekmektedir.

Gözde operasyon sırasında ağrı ve sızı olmaması, işlemin hızlıca sonlandırılabilmesi için damla kullanılarak gözün uyuşturulması sağlanmaktadır. Ortalama 10 dakika süren bir ameliyat olması ve gözü sabit tutmaya yarayacak bir aparat kullanılması nedeniyle rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu işlemin ardından göz kuruluğu oluşabileceği için, özel olarak doktor tarafından gözyaşı damlaları tavsiye edilecek ve düzenli kullanmanız istenecektir.

i-LASIK Lazer Göz Ameliyatı

i-LASIK olarak tanımlanan yöntem ile uygulanacak tedaviler, farklı hastalardaki göz kusurlarının birbirinden farklı olabileceği bilindiği için geliştirilmiştir. Wavefront, iDesing Wavefront adı verilen teknoloji sayesinde, göz bünyesinde hangi noktalarda deformasyon olduğunun tespit edilmesi sağlanır. Bunun için de ayrı ayrı 5 test yapılır ve kısa sürede gerçekleştirilen incelemelerin ardından, lazer tedavisinin hangi noktalara uygulanması gerektiğine karar verilir.

Gözün haritasının çıkarılması amacıyla uygulanacak olan ilk tespit aşamasında, gece görme de dahil olmak üzere her türlü problem üzerinde durulabilmektedir. Lazer uygulaması öncesinde veya sonrasında göze herhangi bir kesici veya delici aletle dokunulmadan, doğrudan lazer ile tüm tedavinin yapılması sağlanmaktadır.

LASIK Ameliyatı

Hipermetrop, miyop veya astigmat rahatsızlığı bulunan kişilere uygulanan en etkili ve yaygın olan lazer yöntemleri arasında yer almaktadır. Her hastaya doğrudan LASIK ameliyatının uygulanması gibi bir durum söz konusu değildir. Özellikle bununla ilgili özel bir incelemenin muayene esnasında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu ameliyatın yapılmasıyla ilgili başvuruda bulunacak olan kişinin 18 yaşının üzerinde olması, gerekli şartları karşılayan bir yapıda olması gerekmektedir. Katarakt bulunup bulunmadığı veya son derece yüksek oranda bir göz kuruluğu bulunma durumu olup olmadığı da incelenmektedir. Miyop olanlarda 10 numaraya kadar, hipermetrop olanlarda 6 numaraya kadar, astigmat olanlarda 6 numaraya kadar tedavi yapılabilmektedir.

SMILE Lazer Göz Ameliyatı

SMILE lazer uygulaması, özellikle günlük yaşamında veya iş hayatında ciddi darbelere ve yüksek basınçlara maruz kalacak olan kişiler için gerçekleştirilmektedir. Darbelerden veya basınçtan etkilenmeksizin, net bir görüş sağlanabilmesi amacıyla tercih edilen etkili bir yöntemdir. Miyop için uygulanması halinde, -10 numaraya kadar tedavi mümkün olmaktadır. Astigmat olan hastalarda uygulanması durumunda ise -5 numaraya ulaşabilen tedavi olanağı ortaya çıkmaktadır.

İnce korneası olan kişilerde de rahatlıkla uygulanabilen bir yöntemdir. Ameliyatın tek aşamalı olması ve kesi olmaksızın hızlıca yapılabilen bir yapıya olması nedeniyle sık tercih edilmektedir. Kornea biyomekaniğine zarar verilmeksizin sonlandırılabilir.

gerçek göz ameliyatı, göz ameliyatı, canlı göz ameliyatı,
göz ameliyatı

Göz Lazer Ameliyatı Şartları

Lazer ameliyatı olunabilmesi için en az 18 yaşında olma şartı bulunmaktadır. Ayrıca hamileliği bulunan kişilerin, hamilelik döneminde ve bebek emzirdiği süre boyunca lazer ameliyatı olması söz konusu değildir. Romatizma hastalığı olan kişilerin de herhangi bir göz lazer ameliyatı olmasına izin verilmemektedir. Göz tansiyonu, katarakt gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerin de lazer ameliyatı olmak için yaptığı başvuruların olumlu sonuçlanması mümkün değildir. Göz çizdirme olarak da bilinen bu tedavi yönteminin uygulanamadığı diğer kişiler arasında, diyabet hastaları da yer almaktadır.

Göz Lazer Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler

Göz ameliyatının lazer uygulamasıyla gerçekleştirilmesi halinde, dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Özellikle de lazer ameliyatı olduktan sonra 24 saat içerisinde banyo yapılmaması, yağmura veya yüz yıkamadan ötürü gözün suya maruz bırakılmaması gerekmektedir. Ayrıca en az 24 saat boyunca gözünüzü ovalamamanız, gözünüzü doğrudan yastığa veya sert bir cisme gelecek şekilde yatmamanız gerekmektedir. İlk 24 saatin geçmesinin ardından ise günlük normal yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Doğrudan düzenli kontrollerinize giderek, gözünüzün durumu hakkında incelemelerin yapılmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: