Göz Çizdirme Nedir?

Göz çizdirme ile alakalı bu makalemizde aşağıdaki sorulara cevaplar bulacaksınız.

  • Göz Çizdirme Nedir?
  • Göz Çizdirme Ameliyatı Nedir?
  • Ameliyatı Nasıl Yapılır?
  • Ameliyat Fiyatları Ne Kadardır?
  • Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecekler Nelerdir?
  • Riskler var mıdır?
  • Lazerle Göz Çizdirme hakkında Genel Bilgiler

Bu makalenin ortalama okuma süresi; 5 dakika 7 saniyedir.


Miyop, katarakt, hipermetrop, astigmat gibi birçok göz rahatsızlığından kurtulmak amacıyla, göz çizdirme operasyonu yapılmaktadır. Korneanın en üstteki tabakasında yapılacak olan işlemlerde, yönteme bağlı olarak kesi bulunabileceği gibi kesisiz işlemler de gerçekleştirilmektedir.

Lazer göz operasyonları, göz numaranızın düşürülmesini sağlayabilecek şekilde sonuçlandırılmaktadır. Aynı zamanda, korneaya ilerleyen et parçası, katarakt gibi durumlara yönelik lazerli uygulamalarda başarılı sonuçlar alınmaktadır. Uzağı ve yakını göremeyen bireylerde uzak için lazer uygulaması yapıldığında, orta yaşlılarda yakın için ise yakın gözlüğü takılması önerilmektedir. Her bir yöntemin uygulanış süreci, bıçaklı veya bıçaksız operasyon olma özelliğine bağlı olarak, acılı acısız olma durumu değişmektedir.

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte genellikle lazer ameliyatları ön plana çıkmaktadır. Ve genellikle bu çizdirme işlemi lazerle yapılmaktadır. Lakin burada önemli olan husus gözün ve korneanın durumudur. Farklı rahatsızlıklardan etkilenen kornea yapısında lazer ile müdahale mümkün olmayan durumlarda klasik yöntemler ile de çizme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Lazerli ve lazersiz tercih sizin seçiminiz olacağı gibi gözünüzün hangi ameliyata karşı daha dayanıklı olduğunla da alakalıdır.

göz çizdirme ameliyatı, göz çizdirme, lazerle göz çizdirme, lazerle göz çizdirme ameliyatı,
göz çizdirme ameliyatı

Göz Çizdirme Ameliyatı

Uzağı, yakını görememe problemleri, belirli yaştan sonra ortaya çıkan görme bozuklukları ve hastalıkları, bulanık görüş rahatsızlığı da lazerle giderilebilmektedir. Gözün üst tabakalarında sadece 120 mikron ile 130 mikrona ulaşabilen, bazı durumlarda ise 70 mikron ile 80 mikronluk tabaka kazınmaktadır. Sürecin lazerle gerçekleştiriliyor olması, doktor tarafından tüm sürecin bıçakla yapılmıyor olmasından ötürü çok daha güvenli bir hale gelmektedir. Gözdeki sinirleri ve ince tabakaları lazerle etkilemeye dayanan operasyonlar, rahatsızlığınıza bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Gözleriniz arasındaki derece farklılıkları da bu yöntem sayesinde giderilerek eşitlenebilmektedir. Lâkin yukarıda da belirttiğimiz gibi; bazı durumlarda lazerin kullanılması son derece zordur ve normal çizdirme işlemi daha doğru sonuçlar verebilmektedir. Bu durum oldukça nadir yaşansa da bu durum ile karşı karşıya kaldığınızda bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Göz Çizdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz çizdirme ameliyatının yapılması için, hastaya uygun yöntemin belirlenmesi gerekmektedir. Bıçakla, korneanın en üst bölümünde yer alan tabakanın çok ufak bir şekilde kesilmesi ve bu bölümde lazerle çalışılması mümkündür. Bunun yanı sıra hiçbir şekilde bıçak kullanılmayan, doğrudan tabaka kaldırma ve çizme işlemlerinin lazerle yapıldığı yöntemler de bulunmaktadır. Bu ameliyat süreci hem maddiyat ile alakalı hem de gözün yapısı ile alakalıdır. 

Göz Çizdirme Ameliyatı Fiyatları

Göz çizdirme olarak da bilinen ve halk arasında bu şekilde tanımlanan işlemlerde belirli bir fiyat bulunmamaktadır. Her hasta için aynı yöntemin uygulanması, aynı sürecin belirlenmesi gibi bir durum söz konusu olmadığı için; yönteme ve vakaya göre ücretler belirlenmektedir. Göz çizdirme ameliyatı uzman hekimler tarafından doğrudan steril bir ortamda, birinci sınıf cihazlar yardımıyla gerçekleştirmeleri gereken bir operasyondur. Bazı riskler barındırdığı için, özellikle alanında uzman olan kişiler tarafından ve resmi mercilerde ameliyatın yapılması gerekmektedir. Ödemeler de direkt olarak operasyon için, bulunduğunuz kurum tarafından ne kadar tutar belirlendiğine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ameliyat içerisinde kullanılacak yöntemler, ameliyatın yapılacağı hastanedeki ekipman durumu, ameliyatı gerçekleştirecek doktorun uzmanlığı vb. seçenekler ameliyat fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Göz çizdirme ameliyat fiyatları aslında bir çok hastanede aşağı yukarı aynı fiyattır. Lakin; özellikle doktor seçimi ve doktorun tecrübesi direkt olarak fiyatlara ciddi bir oranda etki etmektedir. Hastanenin marka değeri ve ameliyat sonrası hizmetleri de göz önünde bulundurulduğunda hastane de ek olarak bir ücret eklemektedir. Bu değişkenler ışığında net bir rakam vermek doğru değildir.

lazerle göz çizdirme, lazer göz çiziği, lazer göz ameliyatı, lazer ışını göz,
lazerle göz çizdirme

Lazerle Göz Çizdirme

Lazerle gerçekleştirilecek olan işlemlerde direkt olarak yaşa, sağlık durumuna dikkat edilmektedir. Gözünde, görmeyi etkileyebilecek herhangi bir problem olmamasına karşın, görmeyle ilgili sorun yaşadığını belirten kişilerle de karşılaşılabilmektedir. Gerekli olan tedavinin lazer de dahil olmak üzere, rahatsızlığın temeline bağlı olarak değişme durumu söz konusudur. Işıklara karşı aşırı hassasiyet, gece oluşan görme sorunları, uzağı görememe, yakını görememe, mesafe fark etmeden bulanık görme sorunlarında lazerden yararlanılabilmektedir.

18 yaşının üzerinde olmak kaydıyla uzman hekimlerle iletişime geçebilir ve gerekli tedavi yönteminin ne olduğu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; bu işlemin hiçbir şekilde zorunluluğu bulunan bir yapısı olmamasıdır. Katarakt, astigmat ve miyop gibi durumlarda, doktorunuzun birçok farklı yöntem önerme durumu söz konusu olmaktadır. Tek çarenin lazer uygulaması olarak tanımlandığı az sayıda rahatsızlık bulunmaktadır. Lazer ile göz çizdirme kesinlikle önerilen veya önerilmeyen bir ameliyat değildir. En doğru kararı sizi muayene eden göz doktorunuz verecektir. İlla lazer ile ameliyat olmak diye bir durum söz konusu değildir. Yaşa, gözün bozukluk durumuna, göz ile alakası olmayan diğer hastalıkların olup olmaması vs gibi nedenler uzman hekim tarafından araştırılarak en doğru tedavi veya ameliyat şekli tarafınıza sunulmaktadır.

Göz Çizdirme Riskleri

Göz ameliyatlarında lazer kullanımıyla ve çizdirme sürecindeki işlemlerle birlikte, direkt olarak belli başlı riskler ortaya çıkmaktadır. Bunların en ufak çapta etkiye sahip olanı ise göz kuruluğu adı verilen rahatsızlıktır. Düzenli bir şekilde suni gözyaşı takviyesiyle birlikte hastanın normal yaşamına devam etmesi mümkün olmaktadır. En çok risk taşıyan ve hiçbir şekilde karşılaşılmaması istenen risklerin başında ise kornea erimesi gelmektedir. Bu durum operasyondan hemen sonra değil, uzun bir süre sonra ortaya çıkabildiği için mutlaka düzenli olarak muayene olunması gerekmektedir.

Ameliyat Sonrası

Göz çizdirme ameliyatlarının yapılması, hastanın ilerleyen dönemde belirli kurallara uygun hareket etmesini gerektirmektedir. Uzun süre boyunca güneşe bakmak, gözlerin güneşe doğrudan maruz kalacak şekilde açık tutulmasına neden olmak, normal yaşamda da zararlıdır. Özellikle gözleri için çeşitli operasyonlar geçiren bireylerin bu tarz durumlara çok daha fazla dikkat etmesi şarttır. Aksi taktirde ciddi semptomlarla karşılaşma durumu söz konusu olmaktadır. Ultraviyole ışınların şiddetinin azaltılmasını sağlayan çeşitli gözlükler kullanılabileceği gibi, doktorunuz tarafından suni gözyaşı damlası verilebilmektedir.

Doktorunuz, tedavinizin yapısına ve sürecine bağlı olarak birbirinden farklı önerilerde bulunabilmektedir. En doğru bilgiyi ameliyatı gerçekleştiren göz doktorundan alabilirsiniz. Göz doktorunuzun söyledikleri bu makaledeki bilgiler ile çelişiyorsa muhakkak göz doktorunuzun söylediklerini uygulayınız. Ameliyat sonrasında göz doktorunun direktiflerini uygulamak sizin için en doğru tercih olacaktır.

Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: