Akıllı Lens Nedir?

Akıllı Lens ile alakalı bu makalemizde aşağıdaki sorulara cevaplar bulacaksınız.

  • Akıllı lens nedir?
  • Uygulaması nasıldır?
  • Akıllı lens fiyatları
  • Zararı var mıdır??
  • GİM taktıranlar memnun mu?
  • Kime uygulanır?
  • Akıllı lens tarihçesi çıkış zamanı
  • Akıllı lens hakkında genel bilgiler

Bu makalenin ortalama okuma süresi; 4 dakika 41 saniyedir.


GİM olarak da bilinen akıllı lens, katarakt başlangıcı olan ve genelde orta yaşlı bireylerde uygulanan başarılı bir tekniktir. Yapısı itibariyle sadece uzağı veya sadece yakını görmeyle ilgili sorunu olanlarda kullanılması şart değildir. İleri düzeyde görüş sorunları bulunanların uzak, orta mesafe ve yakın görüşlerinin iyileştirilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Klasik katarakt ameliyatının, akıllı lens sayesinde tüm mesafelerde sürecin iyileştirilmesini sağlayan uygulanış süreci bulunur. Ortalama 10 dakikalık bir işlem olmasının yanı sıra, risklerinin son derece düşük olmasından ötürü, akıllı lense hastalardan talep de artmıştır.

Akıllı Lens Uygulaması

Katarakt uygulamasında geçmişte sadece miyop konusunda başarılı sonuçlar alınıp, yakını iyi görebilmek için yani hipermetrop için gözlük kullanılması gerekiyordu. Akıllı olarak da tanımlanan, çok odaklı lensin katarakt ameliyatıyla birlikte uygulanıyor olması, iki sorunun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Hastanın hem uzak ve yakın görme problemlerinin giderilmesi hem de katarakt rahatsızlığının etkilerinden kurtulması mümkün olmaktadır. Klasik katarakt ameliyatında olduğu şekilde, katarakt problemini göz içi lensin doğal yapısındaki deformasyon nedeniyle değiştirerek giderilmektedir.

Yapay lensin yerleştirilmesiyle birlikte ise artık doğrudan uzak veya yakın fark etmeksizin, otomatik olarak odaklama yapabilecek bir merceğe sahip olmaktasınız. Bu odaklama sayesinde astigmat rahatsızlığınızdan da kurtulmanız mümkündür. 15, 20, 25 yaşında olan kişilerin katarakt başlangıcı olması gibi bir durum söz konusu olmayacağı için, özellikle 40 yaş ve üzerindeki insanlarda tercih edilmektedir. Çocuk ve genç bireylerde ise daha farklı yöntemlerle, gözün saydam tabakasının değiştirilmesini gerektirmeyecek şekilde sonuç alınabilmektedir.

Akıllı Lens Fiyatları

Akıllı lens (GİM) gibi bir tedavinin uygulanması için hastadan hastaya ve klinikten kliniğe farklılık gösteren fiyatlarla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle, her zaman için aynı fiyat ortalamasıyla hizmet alınabileceğiyle ilgili herhangi bir kesinlik bulunmamaktadır. Akıllı lenslerde fiyat, malzeme ve doktorun uzmanlığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı direkt olarak lensin uygulanacağı hastanın ödemesi gereken ücret de ithal malzemelerin güncel fiyatlarına bağlı olarak değişmektedir. Gim fiyatları için kullanılacak lensin kalitesi önemli bir etkendir. Ayırabileceğiniz bütçeye göre fiyatlarda değişiklik görmek mümkündür. Total olarak bakıldığı zaman doktorun profesyonelliği de fiyata + olarak yansımaktadır.  Bir çok hastane kampanya dahilinde göz muayenesini ücretsiz yapmaktadır. Ücretsiz olarak muayene olabilir ve akıllı lens fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Akıllı Lens Zararları

akıllı lens zararları, akıllı lens, akıllı lens takma,

Hastada açık veya gizli olarak iki farklı türde değişiklik gösteren şaşılık bulunuyorsa; akıllı lens uygulaması zararlı olabilmektedir. Ayrıca kornea özelliği itibariyle klasik yapıdan ziyade düzensizlik olarak adlandırılan rahatsızlıkla karşılaşılıyorsa, bu lenslerin uygulanması doğru olmamaktadır. Retina hasarı oluşan kişilerin, sarı nokta problemine sahip olanların da kullanılması önerilmemektedir. Bundan ötürü eğer diyabet rahatsızlığınız bulunuyorsa dahi, görüşünüzü etkilemeyeceğini düşünseniz dahi mutlaka doktorunuza gerekli açıklamayı yapmalısınız. Gim takımından önce muhakkak doktorunuza tüm tıbbi geçmişinizi anlatın ve rahatsızlıklarınızın hepsini söyleyin. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bazı durumda smart lens zarar verebilmektedir. Kişiden kişiye ve tıbbi duruma göre zararları değişkenlik gösterebilir. Lakin %95’lik bir odanla bir zararı bulunmamaktadır. Bireyden bireye zarar ve faydaları değişmektedir. Size en doğru cevabı muayene olduğunuz göz doktoru verecektir.

Akıllı Lens (GİM) Kime Uygulanır?

Kaç yaşında olduğunuz fark etmeksizin, katarakt ameliyatına benzer bir süreci direkt olarak çok daha avantajlı şekilde yaptırabilmektesiniz. Farklı görüşe sahip olan uzmanlar da bulunmaktadır. Eğer ki doktorunuz tarafından yaşınız henüz genç bulunursa, sadece yakın veya uzağı görme probleminizden ötürü akıllı lens operasyonu yapılmayabilmektedir. Sadece yakın veya sadece uzak problemlerinin giderilmesi için günümüzde lazer yöntemiyle çok net bir sonuç alınabilmektedir. Katarakt başlangıcı olan, 40 yaş üzeri bireylerde ise hem yakın hem de uzak görüşü iyileştirmek amacıyla akıllı lense başvurulması mümkündür.

Sadece uzağı değil, yakını ve orta mesafeyi de çok daha rahat görmeniz mümkün olmaktadır. Akıllı lens taktıran kişiler, bu yöntemle birlikte gözlerindeki lensi düzenli olarak çıkarmalarını gerektiren bir durumla karşılaşmamaktadır. Kalıcı bir şekilde yapay mercek tasarımına sahip olması, yakını veya uzağı odaklama açısından sorun yaşanmamasını sağlamaktadır.

Katarakt olarak tanımlanan rahatsızlığa sahip olan kişiler genellikle orta yaşlı ve yaşlı bireylerden oluşmaktadır. Genç veya yaşlı olması fark etmeksizin, bireyin uzak veya yakınla ilgili aşırı derecede görme sorunu olduğu tespit edildiğinde önüne geçilebilmektedir. İleri düzeyde hipermetrop ve miyop olan kişilerle birlikte, orta mesafede de net göremeyenlerin gim kullanması uygundur. Çok zahmetli ve sancılı bir ameliyat sürecinin bulunmuyor olması nedeniyle de görme problemlerini pratik ve kalıcı olarak ortadan kaldırmaktadır. Kişinin uygun olup olmadığı konusunda nihai kararı kontrol olduğunuz göz doktoru vermektedir.

akıllı lens, gözler, akıllı lens takılı göz, göze akıllı lens takma, akıllı lensler, akıllı lens 2020,
akıllı lens

Akıllı Lens Taktıranlar Memnun Mu?

Gim taktıran hastaların en çok yaptığı yorumların başında, göz numaralarının daha da ileriye gitmemesi gelmektedir. Bu nedenle, ilerleyen aylarda veya yıllarda yeniden lens takılmasını ve gerektiren bir durum söz konusu olmayacaktır. Bir kez takılmış olan lens, kaç yaşında olduğunuz fark etmeksizin direkt olarak ömür boyu gözünüzde kalabilmektedir.

Hem kullanım kolaylığı ortaya çıkmakta hem de yakın veya uzak için ekstra gözlük gerektiren bir durum oluşmamaktadır. Akıllı lens taktıranların en çok memnun olduğu temel etkenler de, gözde ağrı veya sızlamaya sebebiyet vermemesi gelmektedir. Böylece uzun vadede sorunsuz, kullanışlı olmasından ötürü genel anlamda olumlu yorumlar yapılmaktadır.

GİM Ne Zaman Çıktı?

Akıllı lensler, dünya genelinde 10 yıldan uzun süredir kullanılan ve her zaman için benzer uygulanış nedenlerine sahip olan çözümü sağlamaktadır. Türkiye’de de 10 yıla yakın bir süredir özellikle hem yakın hem de uzağın görüş tedavisinde, katarakt ameliyatına alternatif olarak ilgi görmektedir. Gözde sızlama, baş ağrısı oluşmasına sebebiyet verebilecek herhangi bir yan etkisi olmadığı için, her zaman avantajlı yapısı bulunmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: