Astigmat Tedavisi

Astigmat Tedavisi ile alakalı bu makalemizde aşağıdaki sorulara cevaplar bulacaksınız.

 • Astigmat Tedavisi var mı?
 • Astigmat için bitkisel tedavi süreçleri
 • Hangi yiyecekler iyi gelir?
 • Astigmatın tedavisi var mı?
 • Astigmat tedavisi nasıl olur?
 • Astigmat testi nedir?
 • Astigmat ameliyatla geçer mi?
 • Ameliyat öncesi yapılması gerekenler nelerdir?
 • Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • Ameliyattan sonra tekrar astigmat çıkar mı?
 • Doğuştan göz kapağı düşüklüğü zamanla geçer mi?

Bu makalenin ortalama okuma süresi; 8 dakika 22 saniyedir.


Uzak veya yakın görüşü direkt olarak etkileyen astigmat, mesafe fark etmeksizin her nesnenin bulanık görülmesidir. Net görüşe sahip olabilmek için mutlaka gerekli önlemlerin alınması, tedavinin gerçekleştirilmesi gereklidir.

Kornea bünyesinde doğuştan ortaya çıkan şekil bozukluğu, ışığın yansıtıldığı tabakanın doğru açıyla ışığa erişmesini engellemektedir. Bundan ötürü, miyop veya hipermetrop olma durumundan bağımsız bir şekilde bulanık görme rahatsızlığı olarak tanımlanmaktadır. Bilgisayara, televizyona, telefona çok yakından bakıyor olmanız veya kitap okuyor olmanızdan kaynaklı derece artışı oluşmamaktadır. Zamanla derecesi çok yükselen veya düşen bir rahatsızlık değildir.

Astigmat Tedavisi Bitkisel

 • Üzüm çekirdeği tohumu
 • Zerdeçal
 • Yeşil çay
 • Yabanmersini
 • Safran
 • Rezene
 • Gingko Biloba
 • Frengi otu

Astigmat, vakitle bozukluğu artırılan veya direkt olarak bitkisel yöntemler aracılığıyla derecesi düşürülebilen bir rahatsızlık değildir. Astigmat belirtileriyle karşılaşan bireylerin en çok yaşadığı sorunların başında, gün içerisinde sürekli olarak gözlerini ovuşturuyor olmaları gelmektedir.

Göz ovuşturmanın sıklıkla ve sert bir şekilde yapılması, özellikle de göz kapaklarında kaşıntıya ve yanmaya sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı, yaşanan kaşıntının temelinde astigmatın olduğu bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Yukarıda yer alan bitkilerin ve tohumların her biri, kaşıntı giderici ve gözdeki ağrının geçirilmesini sağlayıcı etkiye sahiptir. Doğrudan astigmat derecesini düşüren veya astigmatı ortadan kaldırarak, kornea yapınızı olması gerektiği şekilde düzenleyen özellikleri bulunmaz.

astigmat, astirmat, astirmat tedavisi, astigmat foto, göz testi,
astigmat

Astigmat Tedavisi Testi

Astigmatın bulunma durumuyla ilgili bilgi edinilebilmesi, belirtilerin fark edildiği anda yapılacak testlere bağlıdır. Bulanık gördüğünü fark etmeyen veya tedavi olmak istemeyen birçok kişi bulunsa dahi, kısa süre içerisinde tedavi olunabilmektedir. Astigmat tedavisinin gerçekleştirildiği tüm resmi kuruluşlardan destek alınması, testin bu kurumlarda yapılması ve incelemelerin ardından tedaviye başlanması mümkündür.

Astigmatın zaman içerisinde ortaya çıkması gibi bir durum söz konusu olmadığı için, kalıtsal olan semptomların tespit edilebilmesi son derece önemlidir. İnternet üzerinden de ulaşabileceğiniz özel testler oluşturulmuştur. Testleri gerektiği şekilde geçtiğinizde, diğer belirtilere de uyduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka uzman bir hekimle görüşmeniz gerekecektir. Tabii en doğru sonucu almak için bir sağlık kuruluşunda bu testi yaptırmanız gerekmektedir. En doğru ve net sonucu orada alacaksınız.Astigmat Testi Uygulaması

İlk önce elinizle sağ gözünüzü kapatınız. Sadece sol gözünüz ile görünüz.

Ve Aşağıdaki görsele bakınız. Tüm çizgiler aynı kalınlıkta mı görüyorsunuz? Yoksa kalın olan bir çizgi var mı?

astigmat testi, astigmat göz testi, astigmat testi uygulaması,
astigmat testi

Cevabı kenara not edin.Daha sonra sol gözünüzü elinizle kapatınız. Sadece sağ gözünüz ile görünüz.

Ve tekrar aşağıdaki görsele bakınız. Tüm çizgiler aynı kalınlıkta mı görüyorsunuz? Yoksa diğerlerinden daha kalın olan bir çizgi var mı?

astigmat testi, astigmat göz testi, astigmat testi uygulaması,
astigmat testi

Testin sonucu  bu yazının en altında renkli olarak verilmiştir. 

Astigmat Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Astigmat, tedavi edilmesi zorunlu olan bir problem olmadığı için, mutlaka lazer tedavi uygulaması veya gözlük takılması gerekmemektedir. Yaşam kalitenizi arttırabilmek, kalıtsal problemler nedeniyle yaşamınızı olumsuz etkileyen durumlardan kurtulmak için farklı yöntemler mevcuttur. Kontak lensler, gözlük veya lazer tedavisi arasında tercihte bulunmanız gerekmektedir. Seçim genel olarak hastaya başlı bir şekilde gerçekleştirildiği için, nadir vakalar haricinde doktorun doğrudan tedavi önerisi, hastayı zorunluluğa itmemektedir. Doğuştan gelen bir problem olmasından ötürü, hayat kalitenizi arttırabilmek için yapmanız gereken işlemlerin başında, göz doktoruna muayene olmak gelmelidir. Çok yüksek maliyetle karşılaşmanızı gerektirecek uygulamalar olmadığı için, hangisinin yapılmasını istediğinize bağlı olarak doktorunuz muayene yapacaktır.

astigmat ameliyatı, astigmat muayenesi, astigmat tedavisi,

Astigmat Ameliyatı

Lazer uygulamasıyla astigmatın giderilmesini sağlayacak yöntem sadece bir adet değildir. Pek çok yöntem bulunuyor olması nedeniyle, doktor ve hasta tarafından belirlenecek olan yöntemin uygulanması için ameliyat hakkında bilgi verilecektir. Aşağıda yer alan yöntemler arasında hangisinin uygun olacağı, tamamen doktor tarafından verilecek karara bağlı olarak operasyonun yapılmasını sağlayacaktır.

Lasik olarak adlandırılan yöntem, bıçaklı veya bıçaksız olarak gerçekleştirilmektedir. Kornea bünyesinde operasyon için kapak açılması gereklidir. Kapağın açılması ve astigmatın tedavi edilmesinin ardından kapatılması sağlanır. Tedavinin ardından hasta normal bir şekilde görebilmekte fakat kısa süreliğine ağrı yaşayabilmektedir.

PRK Lasek olarak tanımlanan yöntemin uygulaması ise yüzeysel bir şekilde gerçekleştirilerek, kısa sürede sonuçlandırılır. Kornea bünyesinde kesi oluşmasına gerek olmadığı için, epitel dokunun sıyrılması yeterli olmaktadır. Bu operasyonun yapıldığı bireylerde iki ila üç günlüğüne kontak lens kullanımı gerekmektedir. Astigmatın oluşturduğu görüş problemlerinin ortadan kalkması için geçmesi gereken süre ise 1 aya kadar ulaşabilmektedir. İşlemden birkaç gün sonra ağrı ve batma sorunları görülebilmektedir.

SMILE operasyonunda ise kesinin büyüklüğü sadece 2 mm olması, yüzeyde yapılacak kesinin ardından lazerin uygulanması gerekmektedir. Böylelikle hastada gözün kuruluğuna sebebiyet verebilecek, operasyondan haftalar sonra da görmeyi etkileyen durumlarla karşılaşılmamaktadır.

No-touch olarak lazer tedavileri arasında yerini alan, hastanın astigmat sorununun giderilmesi için hiçbir şekilde dokunulmaksızın tedavi sonuçlandırılmaktadır. TransPRK uygulamasıyla birlikte, korneada doğuştan gelen kırma sorunlarının giderilmesi için kesi yapılması gerekmeyen bir operasyon oluşturulmaktadır.

Astigmat Ameliyatı Öncesi Yapılacaklar

Lazerle gerçekleştirilecek olan göz ameliyatının öncesinde operasyon için topoğrafi, pakimetri ve diğer testler yapılacaktır. Astigmatı bulunan kişiler arasında özellikle kimlerin lazer ameliyatı olmak için başvuruda bulunabileceği değişiklik gösterebilmektedir. Doktorunuz, lazer ameliyatı için uygun olmama durumunuzun gerekçesini, göz tansiyonu, keratokonus vb. rahatsızlıklara dayandırabilir. Bu tarz rahatsızlıklara sahip olan kişilerin astigmatının giderilmesi için ameliyat yönteminin önü kapanacak, kontak lens veya gözlük kullanmaları önerilecektir.

Ameliyat olmak için, hamilelik veya emzirme sürecinizin devam etmiyor olması gerekmektedir. Romatizma, ileri düzey diyabet, uzun süredir devam eden ve sağlığınızı etkileyen hastalıklarınızın bulunmaması şarttır. Özellikle son 1 yıldır göz kusurunuzda herhangi bir değişimin olmadığını tespit ettiğinizde başvuru yapmanız mümkündür.

Astigmat Ameliyatı Sonrası Yapılacaklar

Lazer ameliyatı yapılan her hastanın özellikle, uzun süre boyunca önlem almasını gerektiren ve hayatını olumsuz etkileyecek durumlar oluşmamaktadır. Günlük yaşamınıza ortalama iki haftalık sürenin ardından rahat bir şekilde geri dönmeniz mümkündür. Bu süreçte gözlerinize tuzlu suyun girişini engellemek ve mikroptan olabildiğince korumak için denize girmemeniz önerilmektedir.

Ameliyat sonrasında doğrudan ultraviyole ışınlara maruz bırakmamak için polarize güneş gözlüğü gibi koruyucularla gözleriniz için önlem almanız yeterli olacaktır. Doktorunuz tarafından suni gözyaşı damlası olarak tanımlanan ürünün kullanılması tavsiye edilirse, damlayı düzenli bir şekilde gözlerinize akıtmayı unutmamanız gereklidir.Astigmat Testi Sonucu:

Fotoğraftaki tüm çizgiler aynı kalınlıktaydı.

Hangi gözünüzle baktığınızda daha kalın bir çizgi gördüyseniz, o gözünüzde astigmat sorunu olabilir. İvedilikle göz doktorunuzdan randevu almanızı tavsiye ederiz.

Not: Bu test, tanı veya tedavi amaçlı değildir. Sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu test %100 doğruyu yansıtmayabilir. En doğru cevabı size göz doktorunuz verecektir.

Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: