Katarakt Ameliyatı

Katarakt rahatsızlığı bulunan bay ve bayan binlerce hasta tarafından yıl boyunca lazerle veya cerrahi müdahale için başvuruda bulunulmaktadır. Katarakt ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler ve cerrahi müdahale sonrasında olma riski bulunan komplikasyonların öğrenilmesi için doktorunuzun yapacağı açıklamalara dikkat etmelisiniz.

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Gözdeki doğal merceğin zaman içerisinde yaşadığı olumsuz durum, bulanık görüntü oluşmasına ve günlük yaşamı her alanda etkilemesine yol açmaktadır. Cerrahi müdahale yardımıyla veya lazer tedavisi yöntemiyle birlikte katarakt hastalığı bulunan hastalarda sadece yarım saat içerisinde bu hastalık ortadan kaldırılmaktadır. Genelde orta yaşlı ve ileri yaşlardaki bireylerde zaman içerisinde görülüyor olmasına karşın, bebeklerde doğuştan gelen bir rahatsızlık olduğu vakalarda da erkenden tedavi gerektirmektedir.

katarakt ameliyatı, katarakt ameliyatı nasıl olur, katarakt ameliyatı videosu,
katarakt ameliyatı nasıl olur

Katarakt Ameliyatı Nasıl Olur?

Katarakt ameliyatında, gözün üzerinde 3 mm oranında bir kesi açılarak, bu bölümden doğal merceğin çekirdeğinin parçalanması ve dışarıya alınması sağlanmaktadır. Görüntüyü bulanıklaştıran ve zaman geçtikçe daha bozuk bir hale getiren mercek yerine, yapay ve net görüntüyü destekleyecek bir merceğin bu kısımdan yerleştirilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise yeni merceğin yerleştirilmesiyle, bu kısımda jeller ve serum yardımıyla destekleyici bir tabaka oluşturularak, en kısa süre içerisinde kesinin kapanması sağlanır. Göze dikiş atılması gibi bir durum olmaksızın, göze aktarılan sıvı yardımıyla iyileşmesi ve merceğin uyum sağlaması mümkün olmaktadır.

2020 yılı Katarakt Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

Katarak ameliyatının ücreti, şehre ve hangi hastanede hizmet alındığına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından katarakt operasyonuyla ilgili belirlenen ödeme tutarı bulunmaktadır. Özel veya devlet hastanelerinde yapılacak olan ameliyatın ücretinden, SGK tarafından açıklanan güncel tutarın düşülmesi ve buna bağlı olarak ödeme yapılması gerekmektedir. 2020 yılı katarakt ameliyatı ücreti için yeni ücretleri doktor tercihinize bağlı olarak değişecek şekilde, doktorlarla iletişime geçerek öğrenmeniz mümkündür.

Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Katarakt ameliyatının uygulanacağı göz için 15 dakika ila 30 dakika arasında değişiklik gösteren bir süresi bulunmaktadır. Genellikle iki göz için arka arkaya bir cerrahi müdahale yerine, farklı zamanlarda operasyonların gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Bazı doktorlar ise arka arkaya iki gözdeki katarakt için de operasyon gerçekleştirmekte, ortalama 1 saatin ardından iki gözün de tedavisini tamamlamaktadır.

Katarakt Ameliyatı Kimlere Yapılmaz?

Katarakt ameliyatının sadece orta yaşlı ve yaşlı kişilere yapılabileceği düşünülse dahi, bu durum aslında bazı istisnalar dışında değişiklik göstermektedir. Bazı bebeklerde doğuştan katarakt olması nedeniyle, bebekken cerrahi müdahalenin gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır. Ameliyat için uygun steril ortamın oluşturulması, sağlık değerlerinin ortalama yarım saatlik bir operasyon için uygun hale getirilmesi yeterlidir. Bu durumlara uygun olan her bir vaka için ameliyatın uygulanması mümkündür.

göz ameliyatı, göz ameliyatı nasıl olur, göz ameliyatı izle,
göz ameliyatı
Katarakt Ameliyatı Sonrası Ödem

Akut kornea bünyesinde karşılaşılan risklerden bir tanesi olan ödem oluşumu, ciddi bir etkisi olmamasına karşın görme duyusunu bir süreliğine olumsuz etkileyebilmektedir. Ödem oluşan gözde zaman içerisinde bu ödemin ortadan kalkmasıyla birlikte, ameliyatın ağrısı ve ödem birikimine dayalı etkiler de yok olacaktır. Hem dikiş atılmayan bir ameliyat olması hem de operasyon sonrasında görülen ödemin birkaç gün içerisinde dağılıyor olması, birkaç günlük dinlenme gerektirmektedir. Bu sürenin ardından görme duyusunun normal hale gelmesi sağlanmaktadır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Ağrı

Katarakt ameliyatı sonrasında iyileşme süreci son derece kısa olmasına rağmen, bu süre zarfında ağrı olmaktadır. Onlarca yıl boyunca kullandığınız doğal merceğin bir kesi veya lazer yardımıyla değiştiriliyor olması, gözün bu değişikliğe alışmasını gerektirmektedir. Bu süreçte ise orta derecede ağrı yaşanması son derece normaldir. Doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesicileri kullanabileceksiniz. Ayrıca kısa bir süre sızıya dayanmanız halinde tekrar bu türde bir ağrı yaşanmayacaktır.

Bu Ameliyatı Olmazsam Ne Olur?

Katarakt ameliyatı, geciktirilmemesi gereken ve tanı konulduktan sonra en kısa süre içerisinde olunması gereken ameliyatlardan bir tanesidir. Ciddi bir rahatsızlık olması nedeniyle, zaman içerisinde görme yetisini tamamen kaybetmenize neden olabilecek etkisi bulunmaktadır. Katarakt teşhisinin yapılmasının ardından, iki farklı yöntemin uygulanması mümkün olmaktadır.

Yapay lensin bir kesi atılarak bu bölüme yerleştirilmesinin yanı sıra, lazer yöntemiyle birlikte kesi olmadan operasyonun sonuçlanması da tercih edilebilmektedir. Doktorunuza iki yöntem arasında hangisinin daha net ve ağrısız sonuç vereceğiyle ilgili merak ettiklerinizi sorabilir, ücretlerine de bağlı olarak seçiminizi yapabilirsiniz. Bu sürecin ameliyatsız geçiştirilmesi ise bir süre sonra körlüğe neden olabilecek bir etkiyi ortaya çıkarmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: