Katarakt Nedir?

Katarak nedir? Diye sorulduğunda, katarakt neden olur ve belirtileri nelerdir? Soruları da akla gelmektedir. Katarakt tedavisi sürecinde ameliyatsız bir süreç yaşanabilir mi? Katarakt hastalığına sahip bir insan nasıl görür? Katarakt rahatsızlığını önceden bilmek mümkün mü? Hastalık önceden nasıl anlaşılır? Katarakt nedir? diye başlayıp devam edilen tüm soruların cevaplarını aşağıdaki makalede bulacaksınız.

Katarakt, zaman içerisinde göz merceğinde yaşanan saydamlık durumundaki değişim, tabakanın opak bir hale gelmesine yol açmaktadır. Buzlu camın arkasından nesnelerin görülmeye çalışılması gibi bir sürecin direkt olarak doğal göz merceğinde oluşması, hem yakını hem uzağı görmeyi zor hale getirmektedir. Tedavisi için cerrahi yöntemin kesi atılarak uygulanması mümkün olduğu gibi, lazerle tedavi yöntemi de sıkça tercih edilmektedir.

Katarakt Neden Olur?

Kataraktın olması tamamen göz merceğiyle ilgili bir durum olduğu için, doğal merceğin yapay bir mercek ile değiştirilmesi ile sonuçlanan bir süreç takip edilmektedir. Kataraktın olmasına sebebiyet veren sürecin yaşlılık belirtileri olduğu belirtildiği gibi, herkeste mutlaka olacağıyla ilgili bir durum da bulunmamaktadır. Genellikle 40 yaş ve üzerinde olan bireylerde görülen göz hastalığı çeşitlerinden bir tanesidir.

Katarakt Belirtileri

Kataraktı bulunan kişilerde bir günde ciddi değişim olması gibi bir durum söz konusu değildir. Birkaç ay önce okuyabildiğiniz yazıları, boyutu aynı olmasına rağmen okuyamamaya başlamak, soluk bir şekilde görmeye başlamak en açık belirtileridir.

Bulanık görmeye neden olan bir etkisi olması da sadece yaşlılıktan zamanla bozulan göz merceğinden değil, kataraktın etkilerinden de kaynaklanabilmektedir. Sadece bulanık görme değil, çift görme de kataraktın en önemli belirtilerindendir. Işıklarda ciddi oranda dağılma, ışığa karşı hassasiyet veya duyarsızlık olması gibi belirtiler de bulunmaktadır.

Katarakt Tedavisi

Katarakt rahatsızlığı yaşayan kişilerin özellikle bitkisel yöntemler kullanarak veya egzersizler yaparak daha net bir şekilde görebileceğine dair düşüncesi tamamen yanlıştır. Bitkisel bir yöntem veya egzersizlere başlanması, katarakt rahatsızlığının ortadan kalkmasını sağlayacak bir etkiye sahip değildir. Gözde bulunan doğal lensin opak hale gelmesi, görüş kalitesini doğrudan olumsuz etkilediği için bu tabakanın cerrahi yöntemle alınması sağlanmaktadır.

Göze 4 ila 5 sefer damlatılan bir damla yardımıyla, göz üzerindeki tabakaya 3mm kesi atılabilmesi için uygun ortam oluşturulur. Kesinin elmas bıçakla atılması esnasında diğer dokulara hiçbir zarar verilmemektedir. Katarakt tedavisinde üst tabakaya atılan kesinin ardından sert kısmın iğne ucuyla çekilmesi, bu bölümdeki opak tabakanın alınmasını sağlamaktadır. Katlanabilir yapıda olan yeni merceğin bu bölüme yerleştirilmesiyle birlikte özel jeller ve serum ile hiçbir dikiş yapılmaksızın kullanıma uygun hale gelmektedir. Daha net bir şekilde görülmesi, bulanıklığın ve yazıları okumayı etkileyen göz bozukluğunun bu sayede giderilmesi mümkün olmaktadır.

katarakt tedavisi, katarakt aşamaları, katarakt ameliyatı, katarakt ameliyatı aşamaları,
katarakt tedavisi aşamaları,

Ameliyatsız Katarakt Tedavisi

Katarakttaki en etkili sonuç veren yöntemin ameliyat olduğunu belirtmekle birlikte, herhangi bir ameliyatsız yöntemde sadece destekleyici, görmeyi bir miktar iyileştirici sonuçlar olabilmektedir. Havuç suyunun düzenli olarak tüketilmesiyle birlikte katarakt hastalığı bulunan kişilerde görmeyi olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, gül suyu ve limon suyunun aynı miktarda bulunduğu karışımla birlikte son derece etkili bir damla elde edilmesi mümkün olmaktadır. Düzenli olarak gözlerinizin üzerine 15 dakika durmasını sağlayacak şekilde kabak suyu dökmeniz halinde katarakt tedavisi olarak uygulanması mümkün olmaktadır.

Katarakt Nasıl Anlaşılır?

Kataraktın bulunduğunun anlaşılabilmesi için pek çok farklı belirtiye uygun şekilde inceleme yapılması mümkün olmaktadır. Biyomikroskop ile göze uygulanacak olan muayene tekniğiyle birlikte çok kısa süre içerisinde sonuç alınması sağlanmaktadır. Görme duyusunda zaman içerisinde azalma yaşanabileceği gibi, bir süre sonra çok bulanık bir görüntü oluşmaya başlamaktadır.

Kataraktı bulunan kişilerde bir süre sonra okumada yakın veya uzak fark etmeksizin ciddi anlamda zorluk oluşmaktadır. Sadece gündüz değil, gece olduğunda da net bir şekilde görememe belirtisi bulunmaktadır. Ayrıca renkler parlak olsa dahi tamamen soluk bir hale gelmesi, genel olarak sarımtırak görünmeye başlaması da riskler arasında yer almaktadır. Otomobil ve motosiklet kullanma sürecinde hem ışıklardan daha fazla etkilenilmesi hem de net görülmemesi nedeniyle zorluk yaşanmaktadır. Gözlük numaralarının düzenli olarak değiştirilmesi gerekiyor olması ve alınan gözlüklerin uygun olmadığı hissinin yaşanması da katarakt belirtilerindendir.

Katarakt Nasıl Görür?

Kataraktın oluşmasıyla ilgili süreçte eğer dikkatli bir birey değilseniz, netlik veya bulanıklıkla ilgili değişimi her an takip etmeniz olanaksız hale gelmektedir. Parlak veya önceden dikkatinizi çeken tonları bir süre sonra fark etmemeye, daha soluk bir şekilde görmeye başlarsınız. Gazete, televizyondaki alt yazıları ve normalde okuyabildiğiniz boyuttaki yazıları bir türlü okuyamamaya başlarsınız. Yazılarda karışıklık olabileceği gibi, ışık altında okunmasını kolaylaştıran bir durum da oluşmamaktadır. Işığa karşı hassasiyet olabileceği gibi, tam tersi şekilde yoğun ışıklardan hiç etkilenilmeme durumu da söz konusu olmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: