Göz Tembelliği

Göz Tembelliği ile alakalı bu makalemizde aşağıdaki sorulara cevaplar bulacaksınız.

  • Göz tembelliği nedir?
  • Ambliyopi belirtileri nelerdir?
  • Göz yorgunluğu neden olur?
  • Ücretsiz testi?
  • Göz tembelliği tedavisi
  • Egzersizleri
  • Ameliyatı
  • Özel gözlük
  • Özel tablet

Bu makalenin ortalama okuma süresi; 3 dakika 36 saniyedir.


Göz tembelliği (ambliyopi), tek veya iki gözü birden etkileyebilen, çok küçük yaşlardan itibaren görmeyi doğrudan daha bulanık hale getirebilen göz hastalıklardan bir tanesidir. Bu problemin tek etkisi bulanıklık değildir. Görme kaybı, uzağı veya yakındaki herhangi bir nesneyi çift görmeye sebebiyet veren olumsuz sonuçlar da doğurabilmektedir. Bu problemin kalıcı bir hale gelmemesi ve uzun yıllar boyunca devam etmemesi amacıyla dikkat edilmesi gereken durumların başında, çocukların muayene edilme süreci geliyor.

Göz Tembelliği Belirtileri

Çocuklarda tedavi edilmesi, ilerleyen yaşlara nazaran daha kolay olması nedeniyle her bir çocukta belli başlı belirtilere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bir gözün belirli aralıklarla kapatılması belirtiler arasında yer alıyor. Sürekli olarak göz kırpma durumunun oluşması, gün içerisinde pek çok kez gözlerin kısılması gibi belirtiler oluşabilmektedir. El ve göz koordinasyonunun sağlanmasına bağlı olan etkinliklerde, atılan nesnelerin yakalanmasında zorlanma durumunda da göz tembelliği belirtileri riski bulunmaktadır.

Göz Tembelliği Neden Olur?

Göz ile beyin arasındaki bağlantının oluştuğu ilk yıllarda özellikle iki göz arasındaki görsel uyumsuzluğu, beyinde karşılık bulamamaktadır. Bu durum da direkt olarak bulanık görmeye, çift görmeye veya olması gerekenden daha bozuk bir görüş keskinliğine sahip olmaya ambliyopinin oluşmasına neden olabilecek birçok etken olması nedeniyle; belirtilerine bağlı olarak doktora gidilmesi ve durumun ifade edilmesi gereklidir. Ardından birkaç dakika sürecek testler yapılacak ve göz tembelliğini tetikleyen etkenlerin neler olduğu da dahil olmak üzere bu rahatsızlığa dair her detay öğrenilebilecektir.

Göz Tembelliği (Ambliyopi) Testi

Okul öncesi dönemde veya okula başladıktan sonra her çocuğun doktorlar tarafından göz de dahil olmak üzere muayene edilmesi gerekmektedir. Çocuklar, herkesin kendileri gibi hissettiğini ve duyu organlarını aynı şekilde kullandıklarını düşünebilecekleri için, ambliyopi olduğunu fark edemeyebilmektedir.

Bir gözün diğerinden daha bulanık bir şekilde görmesi, çift görmeye sebebiyet veren bir durumun oluşması da dahil olmak üzere son derece ciddi riskler içermektedir. Testler ise herhangi bir hastanede veya doğrudan göz hastanesi olarak kurulmuş kurumlarda yapılacak ayrı ayrı incelemelerle birkaç dakikada gerçekleşmektedir. Özellikle küçük yaşlardaki çocuğunuzda yukarıdaki belirtiler varsa vakit kaybetmeden ambliyopi testi yaptırmanızı öneriririz.

Ambliyopi tedavisi, göz tembelliği tedavisi, Ambliyopi, göz tembelliği, tembel göz tedavisi,
ambliyopi göz tembelliği tedavisi

Göz Tembelliği Tedavisi

Göz tembelliğinin tedavi edilebilmesi için havuç yenmesi, balık yenmesi ve göze iyi geldiği düşünülen diğer besinlerin tüketilmesi hiçbir işe yaramamaktadır. Ailelerin, halk arasındaki bu düşünceler nedeniyle doktora gitmemesi, erken teşhisin olumlu etkilerinden mahrum kalınmasına neden olmaktadır!

Doktor tarafından çocuğun göz tembelliğiyle ilgili teşhis konulmasının ardından kapama tekniği, ortoprik tedavi, CAM tedavisi, görsel terapi çalışmaları, bilgisayar programları gibi yöntemler kullanılabilmektedir. Her birinin uygulanış sürecinin temelinde, gözün görmeye zorlanması için hem kaslardaki hareket kabiliyetinin arttırılması hem de düzenli olarak çalışılması yer almaktadır.

Göz Tembelliği Egzersizleri

göz tembelliği egzersizleri, göz tembelliği hareketleri, göz tembelliği tedavisi, ambliyopi hareketleri, ambliyopi egzersizleri,
Göz tembelliği egzersizleri, ambliyopi hareketleri,

Sola, sağa, yukarı, aşağıya, karşıya, tavana, yere, sağ üste, sol üste, sol alta, sağ alta sıralı bir şekilde bakmalısınız. Ardından daire çizecek şekilde, kafanızı hareket ettirmeden bakmanız gerekmektedir. Bu hareketlerin gün içerisinde 10’ar kez uygulanmasıyla birlikte tüm egzersizleri yapmanız halinde, göz tembelliğinin geçmesi için etkinin oluşması sağlanabiliyor. Bu sürecin hızlı bir şekilde yönetilmesini sağlayacak şekilde oluşturulmuş tablet ve gözlük setlerinden de yararlanılması mümkündür.

Ambliyopi Ameliyatı

Ambliyopi için yapılacak olan ameliyat için özel geliştirilmiş uygulamalar aracılığıyla, lazer tedavisinin tedavi edilmesi mümkün oluyor. Çocuklarda ameliyat yerine, egzersizlerin uygulanması çok daha sık bir şekilde tercih edilmektedir. İleri yaşlardaki kişilerde ise lazer tedavisiyle birlikte, sağlam bir göz kadar olmasa da, etkisinin en net şekilde ortaya çıkması sağlanıyor. Akıllı lens tedavisi ileri yaşlardaki kişiler tarafından ilgi gören bir yöntem olmaktadır.

Göz Tembelliği İçin Gözlük

Göz tembelliği bulunan kişiler için dikkat edilmesi gereken durumların başında, çocuğun bu süreci fark etmesi zor olduğu için ailesi tarafından muayeneye götürülmesi geliyor. Eğer göz tembelliğinin sol, sağ göz veya ikisinde birden olduğu tespit edilirse, gözlük tedavisinin uygulanması önerilmektedir.

Ambliyopi İçin Özel Tableti

Ambliyopi rahatsızlığı bulunan kişilerde, yaşları fark etmeksizin kullanabilecekleri tablet ve gözlükler veriliyor. Bu sayede bu rahatsızlığın tedavisinin çok daha etkili ve net bir sonuç vermesi mümkün oluyor. Özel bir tablet olması ve sağ göz için farklı, sol göz için farklı olan gözlüklerle birlikte kullanılabiliyor olması nedeniyle sıkça tercih ediliyor.

Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: