Göz Tansiyonu Nedir?

Göz Tansiyonu (Glokom) ile alakalı bu makalemizde aşağıdaki sorulara cevaplar bulacaksınız.

  • Göz tansiyonu nedir?
  • Göz tansiyonu (Glokom) nedenleri ve belirtileri nelerdir?
  • Glokom Ölçümü
  • Tansiyonu düşürme yöntemleri
  • Glokom değerleri
  • Göz tansiyonu tedavisi
  • Ne iyi gelir?

Bu makalenin ortalama okuma süresi; 4 dakika 57 saniyedir.


Gözdeki sıvının basıncıyla ve sinire olan etkisiyle ilişkilendirilen göz tansiyonu, halk arasında son dönemde çok daha sık bir şekilde konuşulmaya başlanan rahatsızlıklardandır. Sadece ağrı veya kızarıklık gibi nispeten ufak çaplı etkiler yerine, zaman içerisinde direkt olarak kalıcı görme kaybına neden olabilmektedir. Körlüğün özellikle 40 yaş ve üzerindeki kişilerde oluşmasının temelinde yer alması, belirli periyotlarla mutlaka göz tansiyonu için muayene olmayı gerektirmektedir.

Göz Tansiyonu Belirtileri

Göz tansiyonunun en önemli problemlerinin başında, diğer pek çok hastalıkta olduğu gibi belli başlı belirtiler üzerinden hareket edilemeyen bir yapısı bulunması gelmektedir. Düzenli olarak en azından yılda bir kez doktora giderek muayene olmayan kişiler, kendilerinde bu yönde bir rahatsızlık olduğunu fark edememektedir. Belirtilerin kişi tarafından fark edilmesinin ve ortaya çıkmasının temelinde de son evre olan görme kaybının oluşma süreci yer almaktadır.

Göz (Glokom) Tansiyonu Nedenleri

Krizle ortaya çıkabilen glokom yani göz tansiyonunun yanı sıra şeker hastalığı, kortizon tedavisinin etkilerinden ötürü oluşma riski son derece yüksektir. Migreni bulunan kişilerde, şeker hastalığı olan bireylerde ve miyoplarda glokom riski, bu rahatsızlıklara sahip olmayanlara kıyasla daha fazladır. 40 yaş ve üzerinde görülen rahatsızlıklar arasında özellikle göz tansiyonunun önemi son derece büyüktür.

tonometre, tonometre ile göz tansiyonu ölçme, göz tansiyonu nasıl ölçülür, göz tansiyonu,
Tonometre ile göz tansiyonu ölçme

Göz Tansiyonu Nasıl Ölçülür?

Tonometre isimli cihaz kullanılarak, çok kısa süre içerisinde hastanın göz tansiyonunun tüm detaylı incelemeleri yapılabilmektedir. Tansiyon kontrolü yapılırken hem sol hem sağ göz için sinir kontrolünün sadece saniyeler içerisinde gerçekleştirilmesi, kişinin glokomu olup olmadığını ortaya çıkarmaktadır.

Eğer doktor tarafından hastayla ilgili bir diğer inceleme olan görme alanı kontrolünün yapılması istenirse, bu işlem de kısa süre içerisinde benzer bir cihaz yardımıyla yapılabilecektir. Tansiyon kontrolünde göze veya çevresine bağlanan herhangi bir mekanizma, kesme veya bölgenin uyuşturulmasını gerektiren bir işlem yapılmamaktadır.

Göz Tansiyonu Nasıl Düşer?

Göz tansiyonunun düşürülebilmesi için bakla, sarımsak ve soğan da dahil olmak üzere belli başlı bitkisel uygulamalara başvurulması mümkündür. Bu sadece direkt olarak görmek kaybına neden olma riski bulunan rahatsızlığın etkilerinin minimuma indirilmesi sağlanabilmektedir. Herhangi bir yöntemin uygulanmak istenmesi, hastanın yaşayabileceği olumsuz etkilerden ötürü, risk oluşmaması amacıyla mutlaka doktor tavsiyesiyle gerçekleştirilmelidir. Gül yaprağının kaynatılması ve göze uygulanması durumunda da gözdeki basıncın düşürülebileceği belirtilmektedir.

Glokom Normal Değerleri

Göz tansiyonunda sadece sınırın üzerinde olan kişilerde değil, sınırın altında kalan kişilerde de ciddi riskler oluşmaktadır. Ortalama glokom; 10 ile 20 mmHg olarak belirlenmiştir. 10’un altında kalan veya 20’nin üzerine çıkan basınçlarda direkt olarak belli başlı girişimlerde bulunulması, müdahale için damla kullanımı gerekmektedir. Olması gereken tansiyon değeri ise 18 mmHg olarak kayıtlara geçmiş, riskli seviyelerdeki kişilerin mutlaka tedavi görmesi gerektiği iletilmiştir.

göz tansiyonu tedavisi, göz tansiyonu lazerle tedavi, lazerle göz tansiyonu tedavisi, göze ışın, göze mor ışın,
glokom

Göz Tansiyonu Tedavisi

Göz tansiyonu bulunan kişilerde tek tip ve tek yöntemle tedavi uygulanması gibi bir durum söz konusu değildir. Glokom türüne bağlı olarak açık açılı veya kriz sonucu görülen dar açılı türlerde uygulamalar farklı olabilmektedir. Açık açılı olan glokomlarda özellikle göz içerisinde olması gereken basıncın düzenlenebilmesi amacıyla damla ve diğer ilaç türlerinden yararlanılmaktadır. İlaçların yeterli olmadığı durumlarda ise bu tür için cerrahi müdahaleye başvurulması mümkündür.

Dar açılı göz tansiyonu vakalarında ise kriz sonucu görülen bir rahatsızlık olmasından ötürü, etkisi ve riski direkt olarak daha acil müdahaleyi gerektirmektedir. Lazer tedavisi uygulanabileceği gibi, her glokom türünde tam olarak göz hastalığı ortadan kaldırılması mümkün olmasa dahi, ciddi riskin önlenmesi sağlanmaktadır.

Glokoma Ne İyi Gelir?

Göz tansiyonunun tam olarak geçmesi mümkün olmadığı için, görme kaybı da dahil olmak üzere sebebiyet verdiği rahatsızlıkların tamamen ortadan kalkması gibi bir durum bulunmamaktadır. Gözdeki sinirlere en önemli etkenin basınç olmasından ötürü, damla kullanımıyla bu basıncın olması gereken seviyeye indirilmesi mümkün oluyor. Aşağıdaki bitkisel ürünler göz tansiyonunu düşürmeye yardımcı olabilmektedir:

  • Soğan
  • Sarımsak
  • Karabaş otu
Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: