Göz Kayması ŞAŞILIK

Göz Kayması ile alakalı bu makalemizde aşağıdaki sorulara cevaplar bulacaksınız.

  • Şaşılık nedir?
  • Göz kayması neden olur?
  • Nasıl geçer?
  • Ameliyatı
  • Egzersiz yöntemleri
  • Göz kayması testi
  • Şaşılık belirtileri
  • Engellemek mümkün mü?
  • Bebeklerde ve yetişkinlerde göz kayması

Bu makalenin ortalama okuma süresi; 6 dakika 58 saniyedir.


Şaşılığın ailede şaşı bireylerin olmasına da bağlı olarak genetik bir yapısı olabileceği gibi, zaman içerisinde gelişebildiği de bilinmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda tespit edilmesi halinde, çok daha kısa sürede başarılı sonuç elde etme olanağı bulunan yöntemlerin değerlendirilmesi mümkün olmaktadır. İki göz arasındaki senkronizasyon uyumsuzluğu, farklı görüntülerin eş zamanlı olarak birleştirilmesini zorlaştırmaktadır. Çift görmeye sebebiyet verebileceği gibi, retina konumlarının uyumsuzluğu nedeniyle estetik kaygıya neden olabilmektedir.

Göz Kayması Nedir?

Göz kayması, zamanla oluşabileceği gibi travmaya bağlı bir etkiyle karşılaşılabilen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Çift görme gibi, görme keskinliğinin analizine bağlı olarak farklı tedavi süreçlerinin değerlendirilmesi mümkün olmaktadır. Geçici veya kalıcı türleri bulunduğu için, gözler arasındaki paralel yapının ve görüş sürecinin olması gerektiği gibi işleyememesi olarak adlandırılmaktadır. Sadece estetik kaygılardan ötürü değil, doğrudan görme yetisindeki bozukluklara ve çarpıklıklara sebebiyet verebileceği için, tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardan biridir.

Şaşılık Neden Olur?

Şaşılığın oluşmasının nedenleri arasında, bebeklikte veya yetişkinlik döneminde havale gibi yüksek ateşli hastalıklarla karşılaşılması yer almaktadır. Ayrıca düşme, şiddetli bir şekilde kafanın sert zemine çarpılmasına bağlı nedenlerden ötürü de göz kaymasıyla karşılaşma riski bulunmaktadır. Tedavisinin olması nedeniyle, kalıcı olarak tanımlanmamaktadır.

Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

Şaşılıkta gözler arasındaki senkronizasyonun normal düzeyde olmadığı net bir şekilde görülmektedir. Açı farkları, bir retinanın diğerinden tamamen farklı veya çok küçük açı farklarıyla görüşe sebebiyet vermesi, fiziksel belirtilerden bir tanesidir. Şaşılığı bulunan kişinin dışında, dışarıdan analiz edildiğinde de göz kayması olduğu bu şekilde anlaşılabilmektedir.

Çift görme, sürekli veya ani olarak yaşanan göz kayması hissi de şaşılığın en önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Gözlerde baş ile uyumlu bir hareket süreci yerine, başın sürekli olarak bir tarafa dönük tutulmak istenme durumu söz konusudur. Yürümede zaman içerisinde bozukluklar oluşması da şaşılık belirtileri arasında bulunmaktadır.

Göz Kayması Nasıl Geçer?

Şaşılığın etkilerinin ortadan kalkabilmesi için, kişiye özel olarak şaşılık testlerinin yapılması ve görüş keskinliği gibi pek çok durumun incelenmesi gereklidir. Göz kaymasının geçmesinin ardından, çift görmeye neden olabilecek bir sağlık problemiyle karşılaşma ihtimali de bulunmaktadır. Bu nedenle tedavi sonrasında sağlık sorunlarının devam etmemesi amacıyla, göz kaymasıyla ilgili incelemelerin ardından egzersizlere başvurulabilir. Ameliyatın ardından uzun süre gözlük takılması veya haftalarca hastanede kalınması gerekmemektedir. Sinirlere müdahale edilerek, gözlerin paralel konuma getirilmesi yeterli olmaktadır.

Bebeklerde Göz Kayması (şaşılık)

bebeklerde şaşılık, şaşı bebek, göz kayması olan bebek,
bebeklerde şaşılık

Bebeklerde göz kaymasıyla ilgili süreçte, tehlike oluşturmayacak olan dönem doğum ile 3. ay arasıdır. 4. Aydan itibaren devam eden bir göz kayması şaşılık oluştuğu tespit edildiği taktirde, en kısa süre içerisinde uzman hekimlerden yardım alınması gerekmektedir.

Dördüncü aydan sonraki dönemde şaşılığın kalıcı bir hale gelmesinin önüne geçilebilmesi açısından, bebeğin sağlığını olumsuz etkilemeyecek tedaviler uygulanabilmektedir. Ani bir şekilde yaşanan, kısa süreli göz kaymaları ile uzun süreli ve aralıksız devam edenler için yapılan uygulamalar da farklıdır.

Yetişkinlerde Göz Kayması (şaşılık)

yetişkinlerde şaşılık, şaşı kadın, gözü kayan kadın, göz kayması,
yetişkinlerde şaşılık

Yetişkinler tarafından göz kaymasına yönelik ameliyat olma sürecinin net bir şekilde olumlu sonuç vermesi mümkün olmamaktadır. Özellikle yetişkinler için cerrahi müdahalelerin ardından, şaşılığın ve çift görme problemlerinin giderilme olasılığı bulunuyor. İleri yaşlarda, şaşılık için bir cerrahi müdahale geçirilmesi halinde, ameliyatın ardından beyinde yeni duruma alışma süreci çok daha zorlu olabilmektedir. Bundan ötürü, adaptasyon sağlanamama durumunda direkt olarak çift görmeyle ilgili bir durumun başlangıcı veya devamı oluşabilmektedir.

Yetişkinler için yapılacak olan tedaviler arasında, botoks ve prizmatik camların kullanımı bulunmaktadır. En çok tercih edilen ve gerçekleştirilen işlemlerde de çift görmeyle karşılaşma riski olduğu için, cerrahi müdahale öncesinde tüm testlerin detaylı bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Göz Kayması Testi

Göz kayması bulunup bulunmadığının incelenebilmesi için, uzmanlar aracılığıyla, iki gözün senkronizasyonunun analiz edilmesi sağlanmaktadır. Göz hastanelerinde, ileri düzey sağlık merkezlerinde, şaşılık ile ilgili detaylı inceleme yapılması mümkün olmaktadır. Hem bebeklerde hem de yetişkinlerde yapılabilen testler ile tedavi için hangi yöntemin uygulanması gerektiği belirlenebiliyor.

Göz Kayması Ameliyatı

Göz kaymasından müzdarip olan kişilerin, yaşları ve net görme düzeylerine uygun şekilde özel olarak tedavi yönteminin belirlenmesi mümkün olmaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda, uzun vadeli olumlu sonuç elde etme olasılığı çok daha yüksektir. Yetişkinlerde ise şaşılık testlerinin ardından, ameliyatın yapılmasına karar verilmektedir. Ortalama 1 ila 2 saat süren ameliyat için lokal veya genel anestezi yapılabilmektedir. Genellikle 1 gün hastanede kalınması gerekmektedir. Gözlerin konumunu kontrol etmeyi sağlayan sinirlerdeki hasarın ortadan kaldırılması amacıyla uygulanan bir ameliyat özelliğine sahiptir.

şaşılık egzersizleri, göz kayması egzersizleri, şaşılık için hareketler,
şaşılık egzersizi

Şaşılık Egzersizleri

Egzersizler yardımıyla, gün içerisinde birkaç dakikalık çalışmayla, göz kaslarındaki uyumsuzluğu ve farkları en düşük seviyeye indirmek mümkün oluyor. Brock strings, pencil pushups gibi yöntemler aracılığıyla, hem çift görme hem de göz uzaklığı arasındaki süreçle ilgili etkili sonuçlar elde edilebilmektedir.

Pencil pushups yönteminde kalemi elinizle en uzak noktada tutarak, yavaşça burnunuza yaklaştırmanız ve kalemin uç kısmına odaklanmanız gerekmektedir. Bu sayede retinalar arasındaki açıklığın minimum düzeye indirilmesi mümkün olmaktadır.

Diğer yöntemde ise yeşil, kırmızı ve sarı topların olduğu çubukta, her bir topa tek tek odaklanılmasıyla birlikte, çift görme sorununa yönelik egzersizden yararlanılabiliyor.

Göz Kaymasını Engellemek

Şaşılığın önlenemez bir durum olduğunu söylemek mümkün değildir. Özellikle erken yaşta tanı koyulması, gerekli testlerin yapılması halinde son derece hızlı ve etkili sonuç elde edilebilmektedir. Uzmanlardan alınacak yardım için direkt olarak genel bir analiz yapılması gerekmektedir. Göz kaymasının nedenlerinin anlaşılması, ne kadar süredir devam ettiğinin öğrenilmesi halinde, göz kaymasının engellenmesi mümkün oluyor.

Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: