Göz Kapağı Sarkması

Göz Kapağı Sarkması ile alakalı bu makalemizde aşağıdaki sorulara cevaplar bulacaksınız.

  • Göz kapağı sarkması nedir?
  • Nedenleri ve Belirtileri
  • Ameliyatı
  • Tedavisi
  • Doğal çözüm yöntemleri

Bu makalenin ortalama okuma süresi; 4 dakika 28 saniyedir.


Doğuştan veya sonradan karşılaşılan rahatsızlıklar arasında, genel olarak estetik görünümü etkilemesi nedeniyle şikayetçi olunan vakalardan biri de göz kapağı sarkıklığıdır. Cerrahi müdahale, soğuk sebze ve bitkisel çaylarla kompres yapma yöntemleri aracılığıyla, tek veya iki göz kapağına yönelik sarkıklığı olumlu etkileyecek yöntemlerden yararlanılmaktadır.

Göz Kapağı Sarkması Nedir?

Göz kapağındaki sarkmayla ilgili rahatsızlığın görülmesinin temelinde, tek göz veya iki göz olmasına bağlı olarak farklı nedenler bulunması mümkündür. Bu nedenle, göz kapaklarında oluşan varyasyonun doğal bir süreçten kaynaklanma durumu hakkında mutlaka bir uzmandan fikir alınması gerekmektedir. Tek gözde sarkma yaşanması halinde, neoplazmayla ilgili durum üzerine tanı koyulabilmektedir. Sağlığı doğrudan veya dolaylı yoldan etkileyebileceği için, yüzdeki sinirler hakkında teşhis için uzmanlarla görüşülmesi gerekmektedir.

Şahsın bakışın, yüz hatlarını ve mimiklerini direkt olarak etkileyebilen rahatsızlıklar arasında; göz kapağı sarkması da yer almaktadır. Yaşa bağlı olarak zaman içerisinde tek gözdeki sarkmaların temelinde yaşlanmanın olduğu, bu sürecin de doğal şekilde gerçekleştiği belirtilebiliyor. Kapağın sarkıklık durumu, görüş açısını doğrudan etkileyip etkilemediği gibi durumlar ise hastayla ilgili tedavi sürecini doğrudan değiştirebilmektedir.

Göz Kapağı Sarkmasının Nedenleri

Göz kapağının oluşmasında direkt olarak televizyona veya telefona uzun süre bakmanın, belirli bir noktaya göz kırpmadan bakmanın net olarak etkisi olduğu söylenemez. Sadece bir nedenden ötürü, şahsın tek gözü veya iki göz kapağında sarkma yaşanması gibi bir durum söz konusu değildir.

Doğuştan gelen rahatsızlıklar arasında yer alabileceği gibi, zaman içerisinde sonradan yüz yapısına bağlı olarak gözdeki etkileri görülmeye başlanabilir. İnme inmesi, diyabet bulunuyor olması, kişinin beyin tümörüne sahip bir birey olması da ihtimaller dahilindedir. Bunun yanı sıra sinirlerde ve kas fonksiyonunda genel kontrol mekanizmasını doğrudan etkileyebilecek bir rahatsızlık olmasından ötürü, kas incelemesi yapılmalıdır.

göz kapağı sarkıklığı öncesi, göz kapağı sarkıklığı sonrası, göz kapağı sarkıklığı öncesi ve sonrası,
göz kapağı sarkıklığı ameliyatı öncesi ve sonrası

Göz Kapağı Sarkması Ameliyatı

Cerrahi müdahaleye başvurulan rahatsızlıklar arasında, göz kapağı sarkıklığı da yüz binlerce kişi tarafından gerçekleştirilmesi nedeniyle dikkat çekmektedir. Yaşlanmaya bağlı, yüz hatlarında normal olarak görülen kırışıklıklardan ötürü bazı kişiler, göz kapaklarının sarktığını öne sürebiliyor. Bu kişilerde cerrahi müdahale yerine, egzersizler veya cilt sıkılaştırma için farklı yöntemler uygulanması yeterli olmaktadır.

Göz kapağı sarkıklığında ameliyat için gerekli olan temel durum, göz kapakları arasındaki simetrinin aşırı derecede bozuk olması, görüşü etkileyip etkilememesidir. Bazı şahıslarda direkt olarak retinanın ortasına kadar gelebilecek şekilde bir göz kapağının veya ikisinin birden çok sarkık olduğu görülmektedir. Bu gibi vakalarda ise cerrahi müdahalede anesteziye uygunluk, ameliyat olmaya uygunluk önem teşkil etmektedir.

Göz Kapağı Sarkması Tedavisi

Göz kapağının sarkmasıyla ilgili en etkili tedavi yöntemi, cerrahi müdahale olmasına rağmen her vakada bu yönteme başvurulması mümkün değildir. Her yıl dünya genelinde çok yüksek rakamlarda cerrahi müdahale talebi olmasına karşın, çok küçük bir bölümü için bu yönteme başvurulmasına karar veriliyor. Cilt sıkılaştırma yöntemleri, göz kapağını güçlendirici yöntemlerle birlikte çok daha sıkı ve simetrik göz kapaklarına sahip olmak mümkün oluyor.

Göz Kapağı Sarkması Doğal Çözüm

Göz kapağı düşüklüğü ilgili tek veya iki göz için yapılabilecek bazı egzersizler, uzun vadede etkili sonuç alınması açısından büyük bir öneme sahiptir. Buzdolabında bir saatten uzun süre bekletilmiş salatalığın dilimlenmesi ve ince dilimler halinde göz ile gözkapağı üzerinde bekletilmesi gerekmektedir. Ortalama 20 dakika boyunca bekletilmesi halinde, sarkık olan bölümde zaman içerisinde sıkılaşma görülmeye başlanacaktır. Egzersizlerin uygulanması, yüzün günde iki kez çok soğuk suyla yıkanması ve bir süre soğuk suya maruz bırakılması, cildin sıkılaşması için önem teşkil etmektedir.

göz kapağı sarkıklığı öncesi, göz kapağındaki sarkıklık,
göz kapağı sarkıklığı tedavisi öncesi
göz kapağı sarkıklığı sonrası, göz kapağı sarkıklığı tedavisi sonrası, göz kapağı sarkıklığı tedavisi,
göz kapağı sarkıklığı tedavisi sonrası
Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: