Göz Arpacığı

Göz Arpacığı ile alakalı bu makalemizde aşağıdaki sorulara cevaplar bulacaksınız.

  • Neden Olur?
  • Ne İyi Gelir?
  • Nasıl Geçer?
  • İyi Gelen Krem ve Göz damlaları
  • Arpacık Tedavisi
  • Göz Arpacığı Ameliyatı

Bu makalenin ortalama okuma süresi; 4 dakika 41 saniyedir.


Göz Arpacığı Neden Olur?

Halk arasında it dirseği ve arpacık olarak bilinen rahatsızlığın iki farklı türü bulunmaktadır. İçeride gelişimini gerçekleştiren ve bu şekilde bir acıya sebebiyet veren türüyle, dışta oluşan ve zamanla hem şişkinliği hem de rengiyle dikkat çeken arpacık türü bulunuyor. Göz kapağı ve kirpiklerin civarında, vücudunuzda genele oranla çok daha az sayıda beze yer verilmektedir. Sivilceye benzeyen, koyu kırmızı ve şişkinliğiyle de dikkat çeken bu rahatsızlığın temelinde kir, ölü deri birikintisi ve yağların birikmesi olabilmektedir.

arpacık, arpacık nasıl geçer, arpacık tedavisi,
arpacık

Gözde Çıkan Arpacığa Ne İyi Gelir?

Kekik yağı veya papatya çayının pamuğa sürülerek, arpacık üzerinde bir süre bekletilmesi durumunda, arpacık bünyesindeki şişliğe ve bakteri oluşumuna etki etmek mümkündür. Daha önce de kullandığınız fakat olumlu etkisini yeterli bulmadığınız bir damla veya krem olması halinde, bu ilaç hakkında doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir. Sadece damla ve krem için değil, bazı ileri düzeydeki arpacıklar için doktorlar tarafından tablet türündeki, arpacık geçirici ilaçlar da verilebilmektedir.

Göz Arpacık Kremi

Kremin gün içerisinde bir kez veya iki kez sürülmesi gerektiği, ilacın eczaneden temin edilmesi esnasında öğrenilebilmektedir. Tekrarlamanın düzenli bir hale gelmesini önlemek, bu bölgedeki yeni kir, ölü deri birikmesinin önüne geçilmesini sağlamak son derece önemlidir. Krem ise bakteri oluşumundan ötürü şişliğin ve ağrının artmasının önüne geçebilmek amacıyla sürülmektedir.

Göz Arpacığı İçin Göz Damlası

Göz kapaklarında antibiyotik kullanımı, göz damlası şeklinde son derece hızlı sonuç alınabilmesi açısından önem teşkil etmektedir. Sıklıkla tekrarlayan, oldukça büyük bir arpacık boyutuna ulaşılmış olan rahatsızlıklarda hem krem hem de göz damlasının birlikte kullanımı mümkün olmaktadır. Detaylı bilgi almak, arpacığın nasıl geçeceğini öğrenmek için, doktorunuza göz damlası çeşitleri için danışmanız yeterli olacaktır.

Göz Arpacık Tedavisi

Göz çevresinde karşılaşılan arpacıkların tedavi edilmesini gerektiren durumu, rahatsızlığın uzun sürmesi veya sürekli olarak tekrarlamasından anlamak mümkündür. Aksi taktirde, direkt olarak cerrahi müdahale gerektiren bir durum söz konusu değildir. Arpacıkla ilgili olarak halk arasında yapılan en sık tedavi girişimi ise, kedi veya köpeğin dirseğinin bu bölgeye sürtülmesidir. Bu şekilde bir uygulamanın yapılması, arpacığın geçme süresini kısaltmamakta veya hastalığı doğrudan yok etmemektedir. Antibiyotik veya cerrahi müdahale için net bir şekilde bilgi edinmek amacıyla, doktora gidebilir ve arpacıkla ilgili danışabilirsiniz.

göz arpacık ameliyatı, göz arpacığı ameliyatı, arpacık ameliyatı,

Göz Arpacık Ameliyatı

Gözde zamanla geçmeyen, içerisi boşalmayan bir arpacık için son derece küçük bir kesiyle, içerisindeki tüm bakterilerin boşaltılması mümkün olmaktadır. İçinde zamanla bakteri gelişimi hızlanacağı ve şişliğin de artabileceği tespit edilmiş olan durumlarda, krem veya antibiyotikli göz damlası tedavisinin başarıya ulaşmama ihtimali bulunur.

Cerrahi müdahaleye, her arpacık rahatsızlığında başvurulması gibi bir durum söz konusu değildir. Sürekli olarak bu bölgeye dokunulması, ilaçların kullanılmaması, sıktırılmaya çalışılması da arpacığı olumsuz etkilemektedir. Ağrının geçmesi ve bu bölgenin eski haline döndürülmesi amacıyla, son derece kısa süreli bir operasyonla kesi oluşturularak içerisi temizlenmektedir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı tarzında bir ameliyat söz konusu değildir. Çok ufak bir cerrahi müdahale ile arpacık temizlenmektedir. Zaten bir çok durumda bu tarz ufak operasyona bile gerek kalmaz.

Göz Arpacığı Nasıl Geçer?

Arpacığın geçirilmesi için, doktorlar tarafından önerilmeyen ilaçların veya yöntemlerin kullanılması doğru değildir. Özellikle sivri ve kesici aletler kullanılarak, arpacığın ezilmesi veya kesilmeye çalışılması son derece ciddi sonuçlarla karşılaşılmasına sebebiyet verebilmektedir. İltihap oluşumu veya şişlik zamanla indikten sonra sürekli olarak tekrarlama görülmesi halinde, alınmış olan ilaçların kullanımıyla ilgili bir sorgulama yapılması gerekmektedir.

Aynı rahatsızlıkların tekrarlaması, iki haftaya kadar süre içerisinde iyileşme görülmemesi halinde, krem ve göz damlasının yanı sıra tablet kullanılmaktadır. İleri düzey olan rahatsızlıklarda ise göz arpacığına yönelik, kısa sürede sonuç alınan cerrahi müdahale yapılması yeterli olmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaşarak Daha Fazla Kişiye Ulaşmasında Yardımcı Ol: